Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Wymiar urlopu w przypadku umowy o pracę

pixabay.com

Wymiar urlopu w przypadku umowy o pracę

Choć wymiar urlopu przysługującego pracownikowi regulowany jest przez Kodeks Pracy, wielu pracodawców nadal ma problem z tym ile dni wolnych przysługuje osobom zatrudnionym w ich firmie. Sytuacja różni się dla osób podejmujących pracę po raz pierwszy, a inna dla osób, które posiadają już doświadczenie zawodowe. Jak obliczyć ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?

Poznaj naszą ofertę

Pierwsza umowa o pracę - jak ustalić wymiar urlopu

Zazwyczaj najwięcej problemów sprawiają nowi pracownicy. Czy jeżeli dana osoba została zatrudniona końcem miesiąca, to nabywa ona prawa do urlopu wraz z jego zakończeniem? Czy musi minąć rok stażu jej pracy by mogła skorzystać z urlopu?

Po pierwsze musisz wiedzieć, że prawo do urlopu nabywa się wraz z każdym przepracowanym miesiącem. Co to oznacza w praktyce? Prawo do urlopu nabywa się dopiero po przepracowaniu miesiąca. Nieco inaczej jest jednak z rozliczeniem rocznym. Nawet osoba, która zatrudniona została w listopadzie, będzie już miała prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego. To nieco ułatwia sprawę, ponieważ proporcjonalne naliczanie 1/12 urlopu może powodować pewne problemy - jeśli jako pracodawca nie chcesz zgodzić się na zaokrąglenie do pełnego dnia, może się okazać, że Twojemu pracownikowi przysługuje pewna liczba pełnych dni i do tego kilka godzin urlopu.

Kolejna umowa o pracę i większy staż pracy - ile przysługuje urlopu pracownikowi?

W przypadku osób, które już mają pewien staż pracy i nie są objęte proporcjonalnym naliczaniem czasu urlopu po każdym z miesięcy pracy, liczba dni urlopu wynosi 20 lub 26. Tę większą osiąga się po przekroczeniu 10 lat pracy. Wydaje Ci się to dość proste? Nie do końca. Bo do stażu pracy wlicza się także wykształcenie. Czas ten różni się w zależności od rodzaju wykształcenia. Średnia szkoła ogólnokształcąca dodaje 4 lata do stażu pracy, średnia szkoła zawodowa dodaje 5 lat, natomiast studia wyższe lat 8. Nieco inaczej jest w przypadku zasadniczej szkoły zawodowej - ta może do stażu pracy dodać maksymalnie trzy lata, jednak to ile w rzeczywistości zostanie dodane uzależnione jest od przewidywanego czasu trwania edukacji. Takich przywilejów jednakże nie mają osoby, które ukończyły szkołę podstawową lub gimnazjum.

Czy jednak oznacza to, że jeżeli dana osoba ukończyła technikum a następnie poszła na studia wyższe to dolicza się jej do stażu pracy 12 lat? Nie jest to w tym wypadku możliwe. Podobnie jak za każdy etap wykształcenia określone są pewne wartości maksymalne, podobnie w wypadku różnych rodzajów wykształcenia czas ten nie można zostać zsumowany.

Sytuacje nietypowe, umowa na zastępstwo i zwolnienie pracownika

Często jednak problemy wynikać mogą z tego na jakiej podstawie zatrudniona jest dana osoba. W przypadku osoby, która jest na zastępstwo za danego pracownika, ma ona także prawo do urlopu w wymiarze takim jak zostało to opisane powyżej. Jeśli natomiast kończysz współpracę ze swoim pracownikiem musisz pamiętać o tym, by wypłacić mu wynagrodzenie za niewykorzystane przez niego dni urlopu. Wypłacić je musisz na podstawie specjalnie obliczonego współczynnika. Pisaliśmy też o tym nieco w naszym poprzednim artykule.

Jak sam widzisz, kwestie dotyczące naliczania urlopu nie zawsze są tak proste, jak mogłoby się to wydawać. W wielu wypadkach warto skorzystać z  porady specjalisty do spraw kadr i płac. Rozwiązaniem wybieranym przez firmy jest także outsourcing kadr i płac, o którym możesz przeczytać więcej w naszym artykule Outsourcing Kadr i Płac.

Źródła i artykuły dodatkowe:

  1. http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/778411,wymiar-urlopu-wypoczynkowego-nauczyciele-i-mundurowi-z-dluzszym-urlopem.html, [dostęp:] 9.08.2016
  2. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Urlop-wypoczynkowy-jak-go-wyliczyc-2176337.html, [dostęp:] 9.08.2016
  3. http://www.infor.pl/prawo/bezrobotny/pierwsza-praca/85259,2,Kiedy-pracownik-zyskuje-prawo-do-pierwszego-urlopu-wypoczynkowego.html, [dostęp:]9.08.2016
  4. http://www.gofin.pl/prawo-pracy/17,1,96,159785,urlop-wypoczynkowy-w-pierwszym-roku-pracy.html,  [dostęp:]9.08.2016
  5. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Urlop-wypoczynkowy-jak-go-wyliczyc-2176337.html,  [dostęp:]9.08.2016
  6. http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/346896,ukonczenie-gimnazjum-nie-wplywa-na-wymiar-urlopu.html, [dostęp:] 22.08.2016

Poznaj modele współpracy w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Oferujemy trzy zakresy współpracy: od interwencyjnego “payroll on-demand”, poprzez najbardziej popularny i kompleksowy “payroll on-line” oraz wyrafinowany “ payroll-on-site” z otwarciem biura na terenie zakładu pracy Klienta. Gwarantujemy jakość i bezpieczeństwo zgodne z normami ISO. Zapraszamy do współpracy !


Dowiedz się więcej!

Data publikacji 25.08.2016

Podobne w kategorii

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu