360 stopni wokół outsourcingu kadr, płac i HR - październikowy przegląd newsów

Pexels left right

360 stopni wokół outsourcingu kadr, płac i HR - październikowy przegląd newsów

360 stopni wokół outsourcingu kadr, płac i HR - październikowy przegląd newsów

Niższe składki dla początkujących przedsiębiorców w 2018 roku

Już niedługo dwuletni okres preferencyjnych składek ZUS dla początkujących przedsiębiorców może być tylko wspomnieniem. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, aby okres ten wydłużyć do trzech lat.

https://inforfk.pl/aktualnosci/358459,Nizsze-skladki-dla-poczatkujacych-firm-przez-3-lata.html

Praca zdalna w nowym Kodeksie Pracy

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zaproponowała, aby w nowym Kodeksie Pracy zamieścić zapis o możliwości pracy w domu w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak nagła choroba dziecka lub innej osoby. Do ustalenia pozostają szczegóły takiego rozwiązania.

http://kadry.infor.pl/wiadomosci/764300,Mozliwosc-swiadczenia-pracy-z-domu-w-nowym-Kodeksie-pracy.html

Niedziela wolna od zakupów

Zakaz handlu w niedzielę staje się coraz bardziej realny, a to za sprawą projektu ustawy, którego zapisy mogą wejść w życie już w styczniu 2018 roku.  Bardzo prawdopodobne, że ograniczenie handlu obejmie drugą i czwartą niedziele miesiąca, jednak jak zastrzegła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zmiany te mogą ewoluować zarówno w stronę rozszerzenia tego ograniczenia jak i zmniejszenia.

http://kadry.infor.pl/wiadomosci/764089,Zakaz-handlu-w-niedziele-od-1-stycznia-2018-r.html

Nowy sposób opłacania składek ZUS

Już pierwszego stycznia 2018 roku płatnicy składek ZUS będą mogli dokonać jednorazowego przelewu za wszystkie składki na swój nowy numer rachunku składkowego zamiast trzech lub czterech oddzielnie jak to było dotychczas.

http://kadry.infor.pl/wiadomosci/764087,Eskladka-w-ZUS-od-1-stycznia-2018-r.html

Wyższe emerytury- czy to możliwe?

Jak poinformowała premier Beata Szydło, rząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają umożliwić podwyższenie świadczeń emerytalnych, jednak obecnie te słowa brzmią dość enigmatycznie. Bardziej sprecyzowane propozycje poznamy w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

http://kadry.infor.pl/wiadomosci/764170,Wyzsze-emerytury-nowy-pakiet-rozwiazan-dla-emerytow.html

Aktualizacja druków ZUS

Od 2 października 2017 roku obowiązują nowe wnioski dotyczące m.in. emerytury częściowej, renty rodzinnej czy też świadczeń przedemerytalnych.

http://kadry.infor.pl/wiadomosci/764121,Nowe-druki-ZUS-od-2-pazdziernika-2017-r.html

Zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych

Ministerstwo Rozwoju przychyliło się do postulatu podnoszonego przez znaczną część przedsiębiorców i zaproponowało, aby czas przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej skrócić z 50 do 10 lat. Resort ma nadzieję, że takie rozwiązanie odciąży przedsiębiorstwa od natłoku obowiązków administracyjnych.

http://kadry.infor.pl/wiadomosci/762816,Obowiazek-przechowywania-akt-pracowniczych-przez-10-lat-zmiany.html

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Spora rewolucja czeka zarówno pacjentów jak i lekarzy. Już od 1 lipca 2018 roku zaczną obowiązywać zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej, co ma znacznie usprawnić pracę lekarzy, a także ułatwić nieco życie pacjentom, którzy obecnie są zobligowani do dostarczenia pracodawcy zwolnienia w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia.

http://kadry.infor.pl/wiadomosci/762488,Zwolnienie-lekarskie-w-formie-elektronicznej-do-pracodawcy-od-1-lipca-2018-r.html

Związku zawodowe czekają na zleceniobiorców i samozatrudnionych

Możliwość wstępowania do związków zawodowych lub ich tworzenia zyskają osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych lub samozatrudnieni. To efekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, która została przygotowana na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 roku.

http://kadry.infor.pl/wiadomosci/764257,Zwiazki-zawodowe-takze-dla-zleceniobiorcow-i-samozatrudnionych.html

Urzędy Pracy wobec niskiego bezrobocia

Rynek pracownika staje się faktem, a firmy mają coraz większe problemy z obsadzaniem wolnych stanowisk. Być może to dobry moment na przeprowadzenie reformy w urzędach pracy- taką tezę wysnuł Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan. Pracodawcy oczekują wsparcia od urzędów pracy w dotarciu do pracowników, ich właściwego przeszkolenia i większej aktywności w zakresie doradztwa zawodowego.

https://www.kadry.abc.com.pl/aktualnosci/niskie-bezrobocie-okazja-do-reformy-urzedow-pracy,114951.html


Data publikacji: 09.10.2017

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się