Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

360 stopni wokół outsourcingu kadr, płac i HR - sierpniowy przegląd newsów

pixabay.com

360 stopni wokół outsourcingu kadr, płac i HR - sierpniowy przegląd newsów

Aktualizowany na bieżąco sierpniowy przegląd newsów związanych z outsourcingiem kadr, płac i HR.

Poznaj naszą ofertę

Co się zmieniło w podatkach po 1 lipca 2016…?

Z dniem 1 lipca weszło kilka zmian w administracji podatkowej, które dzisiaj dla Was podsumowujemy te najważniejsze:

  • Centra obsługi wspierające podatników w realizacji obowiązków podatkowych; zajmują się m. in. przyjmowaniem podań i deklaracji,  wydawaniem zaświadczeń
  • Asystent podatnika wspierający mikroprzedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej; możliwość korzystania z pomocy podatnik będzie miał przed 18 miesięcy od momentu nadania mu NIP;
  • Centralizacja systemu informacji podatkowej: w tym celu powstał nowy organ podatkowy – Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej, który ma zapewniać jednolite i powszechne informacje podatkowe
  • Centralny Rejestr Danych Podatkowych – nowa baza zbierająca informacje wynikające z deklaracji podatników i płatników

Źródło: http://ksiegowosc-budzetowa.infor.pl/podatki/procedury-podatkowe/744922,Administracja-podatkowa-po-1-lipca-2016-r.html

Zmiany dla pracodawców w zakresie Rp-7

W związku z planami skrócenia okresu przechowywania akt osobowych pracowników, planowane jest również zwolnienie pracodawców z obowiązku wystawiani Rp-7 dla niektórych pracowników starających się o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczeń emerytalnych. Planowana zmiana ma objąć osoby ubezpieczone po 31.08.1998 r. w przypadku tych pracowników ZUS będzie ustalać wysokość świadczenia emerytalnego lub rentowego na podstawie przekazywanych co miesiąc przez płatników deklaracji ZUS RCA.

Źródło: http://kadry.infor.pl/ubezpieczenia-spoleczne/firma-a-ubezpieczenia/744812,Zwolnienie-pracodawcow-z-Rp7-zmiany-w-2018-r.html

Pisemne potwierdzenie umowy o pracę – od 1 września 2016

Przypominamy, że od 1 września 2016 pracodawca będzie mieć obowiązek przekazania pracownikowi na piśmie warunków zatrudnienia przed dopuszczeniem do pracy, czyli najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem pracy przez pracownika.

Informacje, które mają być przekazane na piśmie, to m. in.: rodzaj umowy, warunki umowy, strony umowy (wynagrodzenie, okres trwania umowy, dodatkowe ustalenia związane ze świadczeniem pracy).

Źródło: http://inforrb.pl/aktualnosci/340844,Pisemne-potwierdzenie-umowy-o-prace-od-1-wrzesnia.html

Zmiany dotyczące pracy kobiet – JUŻ WESZŁY!

3 sierpnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy związana ze stosowaniem równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy (związek to ma z dyrektywą  2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady).

Wyżej wymieniona zmiana to doprecyzowanie artykułu 176 Kodeksu Pracy – prace uciążliwe, niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia nie mogą być wykonywane jedynie przez kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią.

Zmiana ta spowoduje zmianę również w ustawie o obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej i ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, w których obecnie uwzględniony został zakaz wykonywania przez kobiety-żołnierzy obowiązków służbowych, funkcji lub zadań służbowych, które są niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia.

Źródło: http://inforfk.pl/aktualnosci/340788,Wazne-zmiany-dot-pracy-kobiet-juz-obowiazuja.html

We wrześniu kolejne zmiany w VAT

Sejm na wrzesień zaplanował kolejne prace nad zmianami w ustawie o VAT, które mają jeszcze bardziej uszczelnić system. Zmiany mają dotyczyć rejestracji i wyrejestrowania firm oraz odwrotnego VAT. Zmiany mają głównie objąć podatek akcyzowy, czyli uderzą w branżę alkoholową.

Źródło: http://inforfk.pl/aktualnosci/340776,Beda-kolejne-zmiany-w-VAT.html

Nowy wzór VAT-14

1 sierpnia 2016 Ministerstwo Finansów wprowadziło nowy wzór VAT-14, którym rozliczane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie paliw silnikowych.

Źródło: http://www.mf.gov.pl/documents/764034/5731061/Deklaracje+Elektroniczne_VAT_14_publikacja+.pdf

Zmiany w zakresie zwrotu świadczeń z ZUS i KRUS

Do 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który było pobierane świadczenie, ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Obecnie należności z tego tytułu przedawniają się po 10 latach. Rozwiązanie to będzie korzystniejsze dla świadczeniobiorców, bo w końcu roszczenia ZUS i KRUS zostaną ograniczone w czasie.

Źródło: http://kadry.infor.pl/wiadomosci/744557,Zmiany-w-zwrocie-nienaleznie-pobranych-swiadczen-z-ZUS-i-KRUS.html

Zmiany w przetargach – obowiązkowo umowa o pracę

Od 28 lipca każda firma startująca w przetargach publicznych musi zatrudniać na podstawie umowy o pracę swoich wykonawców. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy spełnione są kryteria Kodeksu Pracy. przy okazji nowelizacji ogranicza możliwość korzystania z kryterium najniższej ceny.

Źródło: http://kadry.infor.pl/wiadomosci/744601,Obowiazkowa-umowa-o-prace-przy-przetargach-od-28-lipca-br.html 

Zakaz e-papierosów w miejscu pracy

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadza zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych i w zakładach pracy. wymieniona nowelizacja jest konieczna ze względu na wdrożenie regulacji unijnych przyjętych w 2014 r. (tzw. dyrektywa tytoniowa).

Właściciel lub zarządzający zakładem pracy może (ale nie  musi) wyznaczyć palarnię na jego terenie lub wprowadzić zakaz na całym zakładzie pracy.

Źródło: http://inforfk.pl/aktualnosci/341627,Zakaz-palenia-epapierosow-w-miejscu-pracy.html

Od 1 stycznia 2017 r. – wyższe wynagrodzenie dla osób zatrudnianych pierwszy raz

Do tej pory osoby zatrudniane pierwszy raz, mogli otrzymać min. 80% wynagrodzenia minimalnego. Po nowelizacji ustawy, będą oni otrzymywać co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Dodatkowo zmieniono zasady obliczania wysokości minimalnego wynagrodzenie – wyłączono z niego dodatek za pracę w porze nocnej, praca ta ma być dodatkowo rekomendowana.

Źródło: http://inforfk.pl/aktualnosci/341620,Minimalne-wynagrodzenie-takze-dla-poczatkujacego-pracownika.html

Potrącenia z wynagrodzeń pracowników – zmiany

Jeżeli po 8 września 2016 r. dojdzie do zbiegu egzekucji komorniczej i administracyjnej, pracodawca będzie przekazywał zajęte wynagrodzenie na rzecz sądowego albo administracyjnego organu egzekucyjnego, który pierwszy dokonał zajęcia. W przypadku nie możności ustalenia pierwszeństwa zajęcia, wpłata nastąpi na rzecz organu, który dokonał zajęcia na poczet w wyższej kwocie.

W związku z tą zmianą o właściwości organu egzekucyjnego będzie decydować wprost ustawa – Kodeks postępowania cywilnego, a nie sąd.

Źródło: http://inforfk.pl/aktualnosci/341618,Zmiany-w-dokonywaniu-potracen-z-wynagrodzen-pracownikow.html

Limit przychodów do prowadzenia ksiąg rachunkowych

Do konsultacji publicznych został przekazany projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy prawnego przedsiębiorców. Projekt zakłada m. in. zmiany ustawy o rachunkowości – podniesienie limitu przychodów, do którego podatnicy mogą prowadzić księgi przychodów i rozchodów, do kwoty 2 000 000 euro. Zmiana zacznie obowiązywać od 1.01.2017.

Źródło: http://inforfk.pl/aktualnosci/341416,Wyzsze-limity-przychodow-do-prowadzenia-ksiag-rachunkowych.html

Data publikacji 09.08.2016

Podobne w kategorii

Płaca minimalna w 2024

W nadchodzącym roku, polskie przedsiębiorstwa staną przed wyzwaniem adaptacji do istotnych zmian w przepisach dotyczących płacy minimalnej. Te zmiany, które wejdą w życie w 2024 roku, nie tylko wpłyną na sposób...

Przegląd usług outsourcingowych w obszarze kadr i płac

Prowadzenie własnej działalności jest w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie nie lada wyzwaniem. Pracodawcy już od pierwszych chwil obecności na rynku muszą mierzyć się z licznymi trudnościami, dlatego też...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu