Administracja kadr

{[description]} left right

Administracja kadr

Czym jest administracja kadr? Jakie obowiązki pełni kadrowa? Czym zajmują się działy kadr i dlaczego niektóre firmy decydują się na outsourcing?

Administracja kadr

Czym jest administracja kadr? Jakie obowiązki pełni kadrowa? Czym zajmują się działy kadr i dlaczego niektóre firmy decydują się na outsourcing?

Poznaj naszą ofertę

Kadry w praktyce: czym się zajmują?

Polskie prawo nakazuje pracodawcy prowadzenie akt personalnych swoich wszystkich pracowników. Konieczne jest również bieżące prowadzenie dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy. Administracja kadr oznacza nie tylko same procesy przygotowywania umów o pracę, umów zleceń i o dzieło, ale również inne czynności związane z monitorowaniem współpracy. Chodzi tutaj przede wszystkim o aktualizację profilaktycznych badań lekarskich czy bieżące prowadzenie szkoleń BHP. Dział kadr ma obowiązek również prowadzić ewidencję urlopów wypoczynkowych i innych nieobecności w pracy – np. na skutek zwolnienia lekarskiego, pobytu w szpitalu czy kwarantanny. Kadry także przygotowują zmiany umowy w przypadku nowych warunków zatrudnienia pracownika – np. przy zwiększeniu jego pensji lub przeniesieniu do innego działu. W przypadku rezygnacji z pracy lub rozwiązania stosunku pracy w inny sposób, to kadrowa powinna przygotować odpowiednią dokumentację.

Outsourcing kadr: najważniejsze korzyści

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na outsourcing kadr, czyli na zakup usług związanych z administracją kadr w innej, specjalistycznej firmie. Takie rozwiązanie niesie w sobie wiele korzyści. Przede wszystkim często oznacza ono oszczędność czasu oraz środków finansowych. Outsourcing jest alternatywą dla zatrudnienia kolejnego pracownika w firmie lub powierzenia jednemu z zatrudnionych szerszego zakresu obowiązków. Wynajem firmy zajmującej się profesjonalną administracją kadr pozwala na uniknięcie błędów, jakie mogłaby popełnić początkująca osoba. Ponadto jest to również oszczędność czasu koniecznego na wdrożenie jej do tematyki kadr. Brak wewnętrznego działu kadr zmniejsza również potencjalne koszty szkoleń, jakie musiałyby być poniesione w przypadku zwiększenia zatrudnienia. Firma zewnętrzna zajmująca się prowadzeniem kadr często posiada doświadczony i dobrze wyszkolony zespół specjalistów, którzy mają świadomość wszelkich zmian w prawie pracy. 

Sprawdź, ile zyskasz współpracując z Payroll360!


Data publikacji: 01.08.2021

Podobne artykuły

06.09.2021

Kadry

Kadry to bardzo istotny obszar działania przedsiębiorstwa. Dowiedz się, dzięki czemu usprawnisz funkcjonowanie firmy. Czy warto inwestować w cyfryzację kadr i za co odpowiada kadrowa?

02.09.2021

Kadry i płace

Dowiedz się, czym zajmuje się dział kadr i płac, jakie są zadania i obowiązki? Czy jest odpowiedzialny za motywację pracowników? Przeczytaj teraz!

24.08.2021

Zmiany w ustawie dotyczącej ubezpieczeń

Dowiedz się jakie zmiany czekają nas od stycznia 2022 w kwestii ubezpieczeń! Jakie zasiłki zostaną skrócone, jak będzie wyglądać wypłata emerytury i renty i czy możesz na tym stracić?

05.05.2021

pixabay.com

Payroll - nowoczesne rozwiązanie dla firm

W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój branży outsourcingowej. Jest to pojęcie dość nowe, po raz pierwszy użyte dopiero w 1979 roku. Wielu może więc zadawać sobie pytanie, czym właściwie jest...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się