Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Administracja kadr

Administracja kadr

Administracja kadr

Czym jest administracja kadr? Jakie obowiązki pełni kadrowa? Czym zajmują się działy kadr i dlaczego niektóre firmy decydują się na outsourcing?

Poznaj naszą ofertę

Kadry w praktyce: czym się zajmują?

Polskie prawo nakazuje pracodawcy prowadzenie akt personalnych swoich wszystkich pracowników. Konieczne jest również bieżące prowadzenie dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy. Administracja kadr oznacza nie tylko same procesy przygotowywania umów o pracę, umów zleceń i o dzieło, ale również inne czynności związane z monitorowaniem współpracy. Chodzi tutaj przede wszystkim o aktualizację profilaktycznych badań lekarskich czy bieżące prowadzenie szkoleń BHP. Dział kadr ma obowiązek również prowadzić ewidencję urlopów wypoczynkowych i innych nieobecności w pracy – np. na skutek zwolnienia lekarskiego, pobytu w szpitalu czy kwarantanny. Kadry także przygotowują zmiany umowy w przypadku nowych warunków zatrudnienia pracownika – np. przy zwiększeniu jego pensji lub przeniesieniu do innego działu. W przypadku rezygnacji z pracy lub rozwiązania stosunku pracy w inny sposób, to kadrowa powinna przygotować odpowiednią dokumentację.

Outsourcing kadr: najważniejsze korzyści

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na outsourcing kadr, czyli na zakup usług związanych z administracją kadr w innej, specjalistycznej firmie. Takie rozwiązanie niesie w sobie wiele korzyści. Przede wszystkim często oznacza ono oszczędność czasu oraz środków finansowych. Outsourcing jest alternatywą dla zatrudnienia kolejnego pracownika w firmie lub powierzenia jednemu z zatrudnionych szerszego zakresu obowiązków. Wynajem firmy zajmującej się profesjonalną administracją kadr pozwala na uniknięcie błędów, jakie mogłaby popełnić początkująca osoba. Ponadto jest to również oszczędność czasu koniecznego na wdrożenie jej do tematyki kadr. Brak wewnętrznego działu kadr zmniejsza również potencjalne koszty szkoleń, jakie musiałyby być poniesione w przypadku zwiększenia zatrudnienia. Firma zewnętrzna zajmująca się prowadzeniem kadr często posiada doświadczony i dobrze wyszkolony zespół specjalistów, którzy mają świadomość wszelkich zmian w prawie pracy. 

Sprawdź, ile zyskasz współpracując z Payroll360!

Data publikacji 01.08.2021

Podobne w kategorii

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu