Audyt kadrowy

{[description]} left right

Audyt kadrowy

Zatrudnianie przez przedsiębiorstwo pracowników wiążę się z koniecznością sporządzenia i poprawnego prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Zadania te są wymagane przez obowiązujące krajowe regulacje prawne (np. Kodeks pracy).

Audyt kadrowy

Zatrudnianie przez przedsiębiorstwo pracowników wiążę się z koniecznością sporządzenia i poprawnego prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Zadania te są wymagane przez obowiązujące krajowe regulacje prawne (np. Kodeks pracy).

Poznaj naszą ofertę

O ile zawarcie przez firmę umowy zlecenia czy umowy o dzieło nie wiąże się z dużymi formalnościami, to zatrudnienie pracownika w ramach umowy o pracę wymaga przygotowania oraz aktualizowania licznych dokumentów przez pracodawcę. Jeśli w danym podmiocie jest zatrudnionych kilkudziesięciu czy też kilkuset pracowników, zadanie to może przerosnąć możliwości nawet najbardziej doświadczonego specjalisty ds. kadr zatrudnionego w przedsiębiorstwie. Aby zaradzić temu problemowi, warto skorzystać z kompleksowych usług, które świadczą na rynku profesjonalne firmy zewnętrzne. Usługi te określa się zbiorczo mianem audytu kadrowego.

Co to jest audyt kadrowy?

Audyt kadrowy to zestaw kompleksowych czynności podejmowanych przez specjalnie do tego przygotowany podmiot w celu weryfikacji procesów zachodzących w obszarze kadr danego przedsiębiorstwa. Prawidłowo przeprowadzony audyt powinien charakteryzować się obiektywizmem oraz profesjonalnym podejściem audytorów.

Zakres audytu kadrowego jest obszerny. W zależności od potrzeb zgłaszanych przez dane przedsiębiorstwo, może obejmować np.:

  • szczegółową weryfikację akt pracowniczych (sprawdzenie kompletności, ważności, terminowości dokumentów oraz ich zgodności z przepisami prawnymi),
  • weryfikacja pozostałej dokumentacji pracowniczej np. związanej z czasem pracy, 

Efekty audytu kadrowego

Efektem audytu kadrowego jest szczegółowy raport, w którym zawiera się informacje o znalezionych nieprawidłowościach oraz cenne zalecenia na przyszłość i rekomendacje, jak unikać podobnych błędów. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu audytowi, firma je zlecająca może wykryć czynniki ryzyka w obszarze kadr oraz błędy (np. brakującą bądź źle sporządzoną dokumentację), co pozwoli na uniknięcie kar w trakcie kontroli wykonywanej przez Państwową Inspekcję Pracy. Co więcej, audyt pozwala znacznie usprawnić procesy zachodzące w dziale kadrowym przedsiębiorstwa.

Outsourcing kadr i płac z payroll360

Decydując się na usługi outsourcingu kadr i płac payroll360 jesteś pod opieką dedykowanych doradców działu Kadry i Płace. Specjaliści współpracują z Twoją organizacją zdalnie lub stacjonarnie - zależnie od wybranego pakietu. Obsługę realizujemy za pomocą nowoczesnych narzędzi IT, dopasowanych do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami i sprawdź!


Dowiedz się więcej!


Data publikacji: 09.02.2021

Podobne artykuły

27.09.2021

Zakres obowiązków kadrowej

Czym zajmują się kadry? Jakie obowiązki ma kadrowa? Czego należy od niej oczekiwać? Za co jest odpowiedzialna? Na te pytania można znaleźć odpowiedzi w tym artykule.

06.09.2021

Kadry

Kadry to bardzo istotny obszar działania przedsiębiorstwa. Dowiedz się, dzięki czemu usprawnisz funkcjonowanie firmy. Czy warto inwestować w cyfryzację kadr i za co odpowiada kadrowa?

05.05.2021

pixabay.com

Obsługa kadr i płac

Przy małej liczbie pracowników prowadzenie odpowiedniej dokumentacji nie nastręcza większych problemów. Jednakże wraz z rozwojem przedsiębiorstwa i zwiększeniem poziomu zatrudnienia, kwestie związane z obsługą kadr i...

02.02.2021

Audyt kadrowo-płacowy

Audyt kadrowo-płacowy to zespół czynności prowadzący do kontroli całokształtu bądź wybranych zagadnień z obszaru kadr i płac. Jest to obiektywna weryfikacja zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym, która pozwala...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się