Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach: nadal potrzeba zmian

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach: nadal potrzeba zmian

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach: nadal potrzeba zmian

O cyberbezpieczeństwie mówi się już od wielu lat. Dynamiczny rozwój cyfryzacji sprawia jednak, że wciąż jest to temat aktualny. Zwłaszcza obecnie, w czasach pandemii COVID-19, która w znacznym stopniu przeorganizowała sposób pracy i zarządzania firmami. Nadal za najsłabsze ogniwo zabezpieczenia przed cyberatakami wskazuje się tutaj człowieka. Oznacza to tylko jedno – potrzeba profesjonalnego wsparcia z zakresu IT i szkoleń.

Poznaj naszą ofertę

Badania na temat cyberbezpieczeństwa

Z badania przeprowadzonego we wrześniu br. w Polsce, Czechach i na Węgrzech przez brytyjskie przedsiębiorstwo informatyczne Sophos wynika, że obecnie w naszym kraju 44% pracowników pracuje zdalnie lub w modelu hybrydowym. Co piąty pracownik, rozpoczynając pracę w domu, nie otrzymał jednak żadnego wsparcia IT. 22% zatrudnionych nie mogło liczyć zarówno na pomoc IT, jak i z konfiguracji sprzętu. Szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa zapewniła jedynie połowa firm, z czego większy odsetek stanowiły duże przedsiębiorstwa. U naszych sąsiadów sytuacja wcale nie wygląda lepiej. W Czechach i na Węgrzech wsparcia IT nie uzyskał co trzeci pracownik przechodzący na pracę zdalną.

Brak szkoleń przyczyną problemów z cyberbezpieczeństwem 

Nieprzeszkolona i nieświadoma cyberzagrożeń kadra pracownicza zawsze będzie stanowiła najsłabsze ogniwo w łańcuchu bezpieczeństwa. Pracownicy wykonujący służbowe obowiązki z domu i korzystający z prywatnych sieci są narażeni na ataki w jeszcze większym stopniu. A te przybierają coraz to nowsze formy. Podczas pracy zdalnej zdarza się ponadto, że skontaktowanie się z działem wsparcia IT nie następuje niezwłocznie. Wtedy też na prawidłową reakcję może być już za późno. 

Właśnie dlatego tak ważna jest w tym miejscu bardzo dobra znajomość aktualnych, potencjalnych cyberzagrożeń, a także sposobu, w jaki pracownicy powinni postępować, gdy już się z nim zetkną. 

Przeczytaj także artykuł o 3 praktykach zwiększających bezpieczeństwo firmy!

Badania firmy Sophos pokazały, że największe wsparcie IT oraz szkolenie z zagrożeń w sieci otrzymali pracownicy dużych firm. W przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 osób było to 44% badanych, natomiast w małych firmach, liczących do 50 pracowników już o 12% mniej. 

Jakie środki bezpieczeństwa stosują firmy w Polsce? 

Z otrzymanych danych wynika, że firmy w naszym kraju w największym zakresie korzystają z kontroli dostępu do danych. Ponownie i w tym przypadku o wiele częściej stosują je jednak większe przedsiębiorstwa niż mniejsze firmy. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe jest z kolei wybierane przez połowę przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości. Wypadamy w tym zakresie nieznacznie lepiej niż Czesi i Węgrzy. Ponad 50% polskich firm używa również w codziennej pracy połączeń szyfrowanych (VPN). 

Bezpieczny outsourcing kadr i płac 

Zapewnienie naszym Klientom pełnej ochrony i poufności przetwarzanych danych jest dla nas absolutnym priorytetem – podkreślają specjaliści payroll360. Usługi outsourcingu kadr i płac wymagają szczególnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, ponieważ opierają się na dostępie do danych wrażliwych dla firm i pracowników. 

Polityka bezpieczeństwa payroll360 w zakresie usług kadrowo-płacowych to w głównej mierze stosowanie procedur międzynarodowej normy ISO 27001. Kładziemy silny nacisk na regularne wdrażanie systemów bezpieczeństwa odpowiadających aktualnym wymogom. Nie zapominamy przy tym o systematycznych szkoleniach dla naszych pracowników w tematyce cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom maksymalne bezpieczeństwo i poufność wszystkich powierzanych informacji.

Przeczytaj więcej na temat certyfikatów

Data publikacji 10.12.2021

Podobne w kategorii

Płaca minimalna w 2024

W nadchodzącym roku, polskie przedsiębiorstwa staną przed wyzwaniem adaptacji do istotnych zmian w przepisach dotyczących płacy minimalnej. Te zmiany, które wejdą w życie w 2024 roku, nie tylko wpłyną na sposób...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu