Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Czy outsourcing kadr i płac to dobre rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Czy outsourcing kadr i płac to dobre rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Czy outsourcing kadr i płac to dobre rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Outsourcing kadr i płac przez wielu bywa utożsamiany z usługą zarezerwowaną głównie dla większych przedsiębiorstw, ponieważ z początku to właśnie tego typu podmioty korzystały z niej najczęściej. Od pewnego czasu obserwujemy jednak zmianę tej tendencji i coraz to większą aktywność na tym obszarze małych i średnich firm. Wydzielenie funkcji kadrowych i płacowych, a następnie przekazanie ich do realizacji zewnętrznemu podmiotowi, w praktyce wiąże się dla nich z szeregiem korzyści. I co istotne – w grę nie zawsze wchodzą tu tylko pieniądze, a gwarancja spokoju, poczucie bezpieczeństwa prawnego i brak konieczności zawracania sobie głowy ciągle zmieniającymi się przepisami.

Poznaj naszą ofertę

Z licznych kalkulacji kosztowych przeprowadzonych przez naszych specjalistów payroll360 wynika, że najwięcej na naszej usłudze outsourcingu kadr i płac zyskują przedsiębiorcy zatrudniający od 50 pracowników wzwyż. Dla tych podmiotów zewnętrzna obsługa kadrowo-płacowa jest tym samym rozwiązaniem najkorzystniejszym, w szczególności w obszarze optymalizacji kosztów (w porównaniu z wewnętrznym działem kadr i płac). Oczywiście nigdy nie poprzestajemy wyłącznie na szacunkowych obliczeniach, ponieważ każdy przypadek wymaga odrębnej, indywidualnej analizy w oparciu o faktyczną sytuację i dane. Nie oznacza to jednak, że nasza oferta wyklucza mniejsze firmy, zatrudniające 20, 30, czy 40 pracowników, zważając również na to, że ich zainteresowanie outsourcingiem kadr i płac oraz zapotrzebowanie na tę usługę stale rośnie. A wynika to z kilku zasadniczych powodów.

Dlaczego outsourcing kadr i płac to korzystne rozwiązanie również dla MŚP?

Mimo że z początku naturalnym odruchem większości przedsiębiorców jest „trzymanie” wszystkich funkcji wewnątrz firmy, to jednak po pewnym, dłuższym lub krótszym czasie, nie wszystko może działać już tak, jak powinno. Jeżeli problemy lub nieprawidłowości zaczynają pojawiać się w tak zwanych niestrategicznych dla przedsiębiorstwa obszarach, którym mogą być m.in. kadry i płace, powszechną praktyką jest dzisiaj wydzielanie tych spraw na zewnątrz i zlecanie ich wyspecjalizowanym w danym sektorze podmiotom.  Dzięki temu dana organizacja może skupić się na kluczowych dla siebie celach i zadaniach, a także zwiększyć swoją efektywność i skuteczność działania. Dotyczy to również mniejszych firm.

Kiedy w takim razie mniejsi przedsiębiorcy powinni rozważać usługę outsourcingu kadr i płac?

  1. Wtedy, gdy pragną skupić się na swoim biznesie.

Istotą outsourcingu, czy to w obszarze kadr i płac, czy jakimkolwiek innym, jest odciążenie firm od zadań i funkcji, które z jednej strony nie są dla nich strategiczne, kluczowe, jednak z drugiej pozostają niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania.

Wewnętrzny dział kadrowo-płacowy jest dla każdego pracodawcy nie tylko obciążeniem finansowym, ale i czasowym oraz w zakresie wymaganego zaangażowania. Musi on w końcu dbać o to, aby jego pracownicy dysponowali aktualną wiedzą z zakresu nieustannie zmieniających się przepisów i potrafili stosować je w praktyce. Jest także zobowiązany zapewnić im dostęp do profesjonalnych programów i narzędzi kadrowych, znacząco usprawniających codzienną pracę. W przypadku usługi outsourcingu wszystkie te obowiązki spoczywają na zewnętrznym podmiocie.

  1. Wtedy, gdy nie mają czasu, aby nadążać za wszystkimi zmieniającymi się przepisami.

Przepisy, na których opiera się praca specjalistów do spraw kadr i płac, zmieniają się niezwykle szybko i regularnie. Są to zarówno regulacje z obszaru prawa pracy, jak i prawa podatkowego, rachunkowego, czy o ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych. Nadążanie za wszystkimi wprowadzanymi nowelizacjami stanowi dzisiaj nie lada wyzwanie, z którym, w przypadku wewnętrznych działów, muszą mierzyć się także sami pracodawcy, odpowiadający za swoich pracowników i ponoszący konsekwencje ich ewentualnych błędów. A o te, przy braku odpowiedniej wiedzy, przygotowania i przeszkolenia, niestety wcale nie tak trudno. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast w usłudze outsourcingu kadr i płac, gdzie cała odpowiedzialność z tego zakresu spoczywa na wykonawcy.

  1. Wtedy, gdy potrzebują dostępu do specjalistycznej, eksperckiej wiedzy.

Nawiązanie współpracy z firmą outsourcingową daje pracodawcom jeszcze jedną, zasadniczą korzyść – stały dostęp do eksperckiej wiedzy z obszaru kadr i płac, a także prawa pracy, czy podatków. A to oznacza z kolei, że nawet w razie wystąpienia nagłych, awaryjnych sytuacji, jak i codziennych problemów, zawsze mogą liczyć oni na szybkie wsparcie i pomoc. Tacy pracodawcy nie muszą w dodatku poszukiwać własnych specjalistów i angażować się w kosztowny i czasochłonny proces rekrutacji.

  1. Wtedy, gdy chcą cieszyć się spokojem i poczuciem bezpieczeństwa prawnego.

Wszystkie powyższe wiążą się w efekcie z jednym – poczuciem bezpieczeństwa prawnego i spokojem. Outsourcing kadr i płac realizowany przez specjalistów z tego obszaru nie naraża pracodawców na negatywne konsekwencje prawne, które grożą za naruszenie obowiązujących przepisów, m.in. w zakresie naliczania wynagrodzeń, czy zawieranych umów. Pozwala również mniejszym firmom należycie przygotowywać się na kontrole PIP, czy ZUS, bez poczucia strachu i nerwów związanych z wizytą urzędników.

  1. Wtedy, gdy zależy im na elastycznych warunkach współpracy.

Współpraca z firmą outsourcingową ma w pełni elastyczny charakter. Oznacza to, że nie narzuca ona swoim klientom sztywnych wzorców, umów. W każdym przypadku zakres współpracy ustala się indywidualnie, z uwzględnieniem tego, co jest dla pracodawcy najważniejsze. MŚP mogą więc samodzielnie decydować o tym, jakie zadania i funkcje powierzyć zewnętrznym ekspertom, a także modyfikować pierwotne postanowienia wraz z rozwojem swojej firmy i zmieniającymi się w związku z tym potrzebami.

Sprawdź jakie rozwiązania outsourcingu kadr i płac mamy dla Twojej firmy

Outsourcing kadr i płac dla MŚP payroll360

Outsourcing dla małych i średnich firm, mimo że pozostaje być może nieco mniej opłacalny pod względem finansowym, gwarantuje szereg niezaprzeczalnych korzyści na innych obszarach, docenianych przez coraz to większą grupę mniejszych pracodawców. Nie jest w końcu tajemnicą, że spokój i poczucie bezpieczeństwa prawnego to jedne z tych rzeczy, których pragną wszyscy przedsiębiorcy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Pracodawcom, którzy zatrudniają mniejszą liczbę pracowników i zastanawiają się nad outsourcingiem kadr i płac, proponujemy dlatego indywidualnie ustalane rozwiązania ryczałtowe, dostosowane do sytuacji i potrzeb firmy. Jeżeli zależy Państwu na stałym wsparciu ekspertów, uwolnieniu się od konieczności ciągłego monitorowania wszystkich wprowadzanych w prawie zmian, a także wyeliminowaniu z codziennej pracy stresu i nerwów wynikających z ryzyka naruszenia przepisów lub popełnienia błędów, zapraszamy do kontaktu. Gwarantujemy elastyczne warunki współpracy, dostęp do nowoczesnych, zaawansowanych programów kadrowo-płacowych oraz przejęcie na siebie odpowiedzialności prawnej i finansowej w zakresie powierzonych nam zadań! 

Chcesz dowiedzieć się więcej o usługach Outsourcingu kadrowo-płacowym w payroll360? Skontaktuj się z nami. Dostosujemy naszą ofertę do wymagań Twojej firmy.

Data publikacji 22.05.2023

Podobne w kategorii

Płaca minimalna w 2024

W nadchodzącym roku, polskie przedsiębiorstwa staną przed wyzwaniem adaptacji do istotnych zmian w przepisach dotyczących płacy minimalnej. Te zmiany, które wejdą w życie w 2024 roku, nie tylko wpłyną na sposób...

Kontakt z naszymi specjalistami

Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu