Czy PIP zamieni zatrudnienie niepracownicze w umowę o pracę?

{[description]} left right

Czy PIP zamieni zatrudnienie niepracownicze w umowę o pracę?

Najnowsza propozycja zmiany ustawy zakłada większe możliwości Państwowej Inspekcji Pracy. Między innymi możliwość zmiany umowy zlecenie, samozatrudnienia albo dzieła na umowę o pracę decyzją administracyjną. Dowiedz się więcej, co to oznacza dla pracodawców i pracowników

Czy PIP zamieni zatrudnienie niepracownicze w umowę o pracę?

Najnowsza propozycja zmiany ustawy zakłada większe możliwości Państwowej Inspekcji Pracy. Między innymi możliwość zmiany umowy zlecenie, samozatrudnienia albo dzieła na umowę o pracę decyzją administracyjną. Dowiedz się więcej, co to oznacza dla pracodawców i pracowników

Poznaj naszą ofertę

Kiedy PIP przekształci umowy decyzją administracyjną?

Rozwiązanie, w którym inspektor PIP decyzją administracyjną zmieni zatrudnienie niepracownicze, na umowę o pracę ma być zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o inspekcji. Dotyczyłoby to umów, samozatrudnienia, umowy zlecenia oraz umowy o dzieła. Wówczas w momencie wykazania przez inspektora, że zawarta umowa jest nieprawidłowa i nosi znamię umowy o pracę, PIP mogłaby wydać decyzję nakazującą zmianę kontraktu cywilnoprawnego na umowę o pracę. Jeśli pracodawca nie zgadzałaby się z taką decyzją, wówczas to on kierowałby sprawę do sądu. Konieczność zmian widzi grupa posłów oraz partnerów społecznych. Jednak czy taka zmiana wejdzie w życie, zależy od sejmu, któremu PIP podlega bezpośrednio.

Dane statystyczne dotyczące umów 

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy wykonała prawie 60 tysięcy kontroli i ujawniono aż prawie 37 tysięcy wykroczeń przeciwko prawom pracowników. Dzięki kontrolom wypłacono wynagrodzenie pracownikom i 7,5 tysiąca z nich otrzymało umowę o pracę. 

Zmiany w tym obszarze są potrzebne, jednak nie wiadomo czy i kiedy zostaną wdrożone ze względu na propozycje wynikające z Polskiego Ładu. 


Data publikacji: 22.10.2021

Podobne artykuły

11.10.2021

Nowość w poszukiwaniu pracy - aplikacja ePraca

Poszukujesz pracy? Od teraz możesz wykorzystać do tego aplikację ePraca. Zbiera ona oferty pracy dostępne w Centralnej Bazie Ofert Pracy! Dowiedz się więcej!

26.08.2021

Podpisywanie umów przez Internet - zapisy, na które warto uważać

Dzięki wykorzystaniu dedykowanych aplikacji oraz podpisu kwalifikowanego coraz częstszą formą podpisywania umów jest forma elektroniczna. Jednak często treści umów nie zostają do tego odpowiednio przygotowane. Na co...

05.08.2021

Praca sezonowa - uważaj na oszustwa!

Wiele ofert pracy zachęca młodych do rozpoczęcia wakacyjnej pracy. Jak zrobić to dobrze i z korzyścią dla siebie? Przeczytaj artykuł!

20.07.2021

Kiedy pracownik może być zapisany do PPK?

Gdy zatrudniamy nowego pracownika, po 90 dniach musimy zapisać go do PPK. Czy jest to takie proste? Poznaj zasady, które obowiązują.

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się