E-umowa o pracę dla rolników, mikroprzedsiębiorców i gospodarstw domowych

{[description]} left right

E-umowa o pracę dla rolników, mikroprzedsiębiorców i gospodarstw domowych

Nowe projekty ustawy dotyczące zawierania umów o pracę dla wybranych sektorów! Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

E-umowa o pracę dla rolników, mikroprzedsiębiorców i gospodarstw domowych

Nowe projekty ustawy dotyczące zawierania umów o pracę dla wybranych sektorów! Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Poznaj naszą ofertę

Problemy przy zawieraniu umów 

Jak wskazują dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego problem pracy “na czarno” w Polsce dotyczy prawie miliona osób (dane za 2017 rok). Sytuacja ta najczęściej dotyczy rolnictwa i ogrodnictwa, gdzie zwykle mamy do czynienia z pracą sezonową (15%). Ponadto praca niezarejestrowana popularna jest w budownictwie, remontach czy opiece nad dzieckiem i osobą starszą.

Rozwiązanie dla pracodawców 

Rozwiązanie proponowane przez ministerstwo to system, który umożliwiłby zawieranie umów online przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego (tzw. e-umowy). Wciąż pozostanie dobrowolność dla pracodawcy, jaką umowę zawrze. Według szacunków system miałby ułatwić pracę mikroprzedsiębiorcom, osobom fizycznym i rolnikom. 

Jak będzie działał system do e-umów?

  • System będzie posiadał gotowe szablony umów. Będą dotyczyć umów o pracę i zlecenie 
  • Szablony zawierać będą wszystkie informacje, które są konieczne do podpisania umowy
  • System do e-umów będzie dostępnych po zalogowaniu do profilu zaufanego 
  • Nie będzie możliwości edycji szablonów, system jest przygotowany do zawierania najprostszych umów 

Przewidywane są dodatkowe funkcje jak zarządzanie urlopem w tym wystawianie wniosków urlopowych. Ponadto będzie możliwość zgłoszenia pracowników do ZUS czy wyliczać wysokość wynagrodzenia. 

Kto zadba o bezpieczeństwo danych?

O bezpieczeństwo dokumentacji zadba system teleinformatyczny, zapewniając wszystkie podstawowe cechy konieczne do przechowywania dokumentacji pracowniczej. Dzięki temu pracodawca nie będzie musiał przechowywać dokumentów w wersji papierowej. 

A Ty jak przechowujesz dokumentację swoich pracowników w firmie?

Sprawdź usługę e-akt w payroll!


Data publikacji: 18.06.2021

Podobne artykuły

22.10.2021

Czy PIP zamieni zatrudnienie niepracownicze w umowę o pracę?

Najnowsza propozycja zmiany ustawy zakłada większe możliwości Państwowej Inspekcji Pracy. Między innymi możliwość zmiany umowy zlecenie, samozatrudnienia albo dzieła na umowę o pracę decyzją administracyjną. Dowiedz się...

16.09.2021

Archiwizacja dokumentów kadrowych

Jako pracodawca jesteś przytłoczony nadmiarem dokumentacji, nie wiesz jak dbać o teczki osobowe. Przeczytaj artykuł, dowiedz się więcej!

26.08.2021

Podpisywanie umów przez Internet - zapisy, na które warto uważać

Dzięki wykorzystaniu dedykowanych aplikacji oraz podpisu kwalifikowanego coraz częstszą formą podpisywania umów jest forma elektroniczna. Jednak często treści umów nie zostają do tego odpowiednio przygotowane. Na co...

05.08.2021

Praca sezonowa - uważaj na oszustwa!

Wiele ofert pracy zachęca młodych do rozpoczęcia wakacyjnej pracy. Jak zrobić to dobrze i z korzyścią dla siebie? Przeczytaj artykuł!

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się