Jak będzie rozliczana składka zdrowotna w 2022 roku?

{[description]} left right

Jak będzie rozliczana składka zdrowotna w 2022 roku?

8 września bieżącego roku, Ministerstwo Finansów zaprezentowało zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, która wiąże się ze zmianami podatkowymi Polskiego Ładu. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Jak będzie rozliczana składka zdrowotna w 2022 roku?

8 września bieżącego roku, Ministerstwo Finansów zaprezentowało zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, która wiąże się ze zmianami podatkowymi Polskiego Ładu. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Poznaj naszą ofertę

PIT a składka zdrowotna 

Składka zdrowotna nie będzie już odliczana od podatku. Zmiany będą dotyczyły liczenia składki zdrowotnej od osiąganego dochodu bez możliwości jej odliczenia. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych będzie to 9% od dochodu.

 Aby zniwelować tę różnicę, podniesiona zostanie kwota wolna od podatku do 30 tysięcy złotych, a drugiego progu podatkowego do 120 tysięcy. Te zmiany dotyczyć będą pracowników, przedsiębiorców, emerytów i rencistów. 

Podatek liniowy i składka zdrowotna

Większe zmiany mogą dotknąć przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym 19%, ryczałtem albo kartą podatkową. Dla tych stosujących podatek liniowy wysokość składki zdrowotnej będzie wynosiła 4,9% dochodu, ale przynajmniej 270 zł (co stanowi 9% minimalnego wynagrodzenia).

Ryczałtowcy i składka zdrowotna

Dla firm, które rozliczają się zasadach ryczałtu, sytuacja jest bardziej skomplikowana:

  • przychody do 60 tysięcy złotych, składka zdrowotna wynosi 9% od wartości 60% przeciętnego wynagrodzenia
  • przychody 60 a 300 tysięcy złotych liczona 9% od 100 % wartości przeciętnego wynagrodzenia
  • przychody wyższe od 300 tysięcy 9% od 180 % wartości przeciętnego wynagrodzenia

Jak będzie liczona składka dla karty podatkowej?

Dla osób stosujących kartę podatkową wysokość składki wyniesie 9% wartości minimalnego wynagrodzenia. We wcześniejszych propozycjach było to 9% od wartości średniego wynagrodzenia.

Do kiedy trzeba płacić składkę zdrowotną?

Wraz z Polskim Ładem, Ministerstwo Finansów ujednoliciło termin płatności składek przez przedsiębiorców na 20. dnia każdego miesiąca. Wcześniej różniło się to w zależności od ilości zatrudnianych osób i sposobu prowadzenia działalności. 

Ulga dla klasy średniej 

Ministerstwo zaproponowało także rozwiązanie dla klasy średniej, które pozwala na zastosowanie ulgi, gdy jest się zatrudnionym na umowie o pracę, o pracę nakładczą czy w ramach spółdzielczego stosunku pracy. Roczny przychód musi mieścić się w widełkach od 68 412 zł do 133 692 zł. Do tej ulgi nie będą miały włączenia honoraria uzyskane z praw autorskich. 

Outsorcing kadr i płac z payroll360

Decydując się na usługi outsourcingu kadr i płac payroll360 jesteś pod opieką dedykowanych doradców działu Kadry i Płace. Specjaliści współpracują z Twoją organizacją zdalnie lub stacjonarnie - zależnie od wybranego pakietu. Obsługę realizujemy za pomocą nowoczesnych narzędzi IT, dopasowanych do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami i sprawdź!


Dowiedz się więcej!


Data publikacji: 13.09.2021

Podobne artykuły

09.08.2021

Podatek od służbowego samochodu?

Korzystacie ze służbowego auta prywatnie? W związku z planami wprowadzenia zmian dotyczących Polskiego Ładu już niedługo będziecie musieli zapłacić nowy podatek zależny od mocy pojazdu. Przeczytajcie więcej.

14.06.2021

Kalkulator wynagrodzeń dla umów o pracę w 2022

Kalkulator pozwoli nam oszacować wysokość naszej pensji netto, w oparciu o podaną kwotę brutto znajdującą się na umowie. Dodatkowo zainteresowany zobaczy jakie korzyści dla niego niesie rządowy program “Polski...

25.04.2016

pixabay.com

Przychody z różnych źródeł, a wysokość składki zdrowotnej

Naliczanie składki zdrowotnej w przypadku osób, które mają więcej niż jedno źródło przychodów może powodować wiele problemów. By nie popełnić błędu, należy kierować się wytycznymi przedstawionymi przez Sąd...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się