Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Jak zaplanować czas pracy w 2022 roku?

Jak zaplanować czas pracy w 2022 roku?

Jak zaplanować czas pracy w 2022 roku?

Dobrą praktyką stosowaną przez pracodawcę jest planowanie czasu pracy z odpowiednim wyprzedzeniem. Grudzień to idealny moment, aby przygotować taki kalendarz. Doświadczeni i działający od lat w swojej branży przedsiębiorcy doskonale wiedzą, w jakich okresach w roku pracy jest najwięcej, a w jakich najmniej. Rzetelny plan pracy przygotowany we wcześniejszym terminie pozwoli im przede wszystkim zabezpieczyć się przed skumulowaniem wniosków pracowniczych o dni wolne od pracy w jednym, tym samym czasie.

Poznaj naszą ofertę

Normy czasu pracy 

Przepisy związane z czasem pracy zostały uregulowane w kodeksie pracy. Zgodnie z treścią art. 129 § 1 z określonymi zastrzeżeniami, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 4 miesięcy. Okres rozliczeniowy w niektórych sytuacjach może zostać przedłużony, jednak nie więcej niż do 12 miesięcy. 

Wskazany w przepisie „przeciętny pięciodniowy tydzień pracy” oznacza, że pracodawca może ustalić pracę przez sześć, a nawet siedem dni w tygodniu. Z tym jednak zastrzeżeniem, że dla takiego pracownika musi on następnie w kolejnych tygodniach tego samego okresu rozliczeniowego zaplanować pracę w odpowiednio mniejszej liczbie dni. Pracodawca jest jednocześnie zobowiązany do zachowania określonych dni wolnych od pracy – wyjaśniają eksperci payroll360, świadczący usługi outsourcingu kadr i płac.

Ustalenie liczby godzin pracy w danym okresie rozliczeniowym pozwala pracodawcy określić liczbę dni pracy i dni wolnych od pracy, a także kontrolować wskazane przepisami normy czasu pracy. 

Pracodawca, który narusza przepisy o czasie pracy, podlega karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. złotych. 

Rozkład czasu pracy 

Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony w formie pisemnej lub elektronicznej na okres krótszy niż okres rozliczeniowy. Musi obejmować jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład (art. 129 § 3). 

Przygotowanie rozkładu czasu pracy nie jest wymagane, gdy wynika on z m.in. obwieszczenia, prawa pracy, czy też indywidualnego rozkładu pracy zastosowanego na podstawie pisemnego wniosku pracownika. 

Obliczanie wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym 

Kodeks pracy zawiera również zasady dotyczące wyliczania wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Znajdziemy je w art. 130 § 1.

Aby obliczyć wymiar czasu pracy, należy: 

1) pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, 

2) dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (nie uwzględnia się tutaj wykraczających poza pełne tygodnie sobót i niedziel, niezależnie od tego, czy praca faktycznie odbywa się w te dni). 

3) zsumować otrzymane wyniki, a następnie odjąć od nich pomnożoną przez 8 liczbę świąt, które przypadają w ramach jednego okresu rozliczeniowego w dniu innym niż niedziela (art. 130 § 2).

Dla przykładu w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym przy pracy na pełen etat w styczniu 2022 roku przypadną 152 godziny pracy (19 dni pracy i 12 dni wolnych), wyliczone zgodnie z powyższym wzorem: 

4 x 40 godzin + 1 x 8 godzin – 2 x 8 godzin, tj. 4 pełne tygodnie x 40 godzin + (1 dzień „wystający” x 8 godzin) – (2 dni świąteczne wypadające w inny dzień niż niedziela x 8 godzin). 

Planowanie 2022 roku w praktyce 

Na podstawie przeprowadzonych przez nas wyliczeń wynika, że w 2022 roku pracownikom zatrudnionym w podstawowym systemie czasu pracy przysługuje co najmniej 114 dni wolnych od pracy. Przy uwzględnianiu w zakładzie pracy większych projektów należy brać pod uwagę także dni świąteczne. W następnym roku jest ich 13, a jedno święto wypada w sobotę (Nowy Rok). Gdy święto wypada w innym dniu wolnym od pracy niż niedziela, pracodawca jest zobowiązany udzielić za ten dzień innego dnia wolnego od pracy jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym – wskazują eksperci payroll360. 

Przypomnijmy, jak w nadchodzącym roku prezentują się dni świąteczne: 

  • 1 stycznia (sobota) - Nowy Rok
  • 6 stycznia (czwartek) - Święto Trzech Króli
  • 17-18 kwietnia (niedziela i poniedziałek) - Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny 
  • 1 maja (niedziela) - Święto Pracy
  • 3 maja (wtorek) - Święto Konstytucji 3 maja
  • 5 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  • 16 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
  • 15 sierpnia (poniedziałek) - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Święto Wojska Polskiego
  • 1 listopada (wtorek) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (piątek) - Święto Niepodległości
  • 25-26 grudnia (niedziela i poniedziałek) - pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Sprawdź, jak zaplanować urlop w 2022 roku!

Dyspozycyjność pracowników jest z reguły mniejsza w okresach świątecznych (Wielkanoc, Boże Narodzenie), a także miesiącach wakacyjnych i w trakcie ferii zimowych w szkołach. Dni wolne od pracy brane są także wtedy, gdy święto przypada w trakcie tygodnia i sprzyja skorzystaniu z dłuższego weekendu. Okazja do pierwszego, dłuższego weekendu w 2022 roku nadarza się już w dniach 6-9 stycznia. Pracodawca może przyznać pracownikom dodatkowy dzień wolny za Nowy Rok (sobota) w piątek 7 stycznia, po Święcie Trzech Króli. 

Znając dni wolne od pracy oraz przerwy świąteczne, pracodawca jest w stanie odpowiednio rozplanować cięższą pracę na pozostałe okresy. W 2022 roku większe projekty można powierzyć pracownikom przede wszystkim w lutym, marcu, wrześniu i październiku. W każdym przypadku warto jednak rozmawiać ze swoimi pracownikami na temat planowanych urlopów. Z pewnością nie wszyscy będą chcieli skorzystać z dni wolnych od pracy w poszczególnych okresach – podkreślają specjaliści ds. kadr i płac payroll360. 

Zaległe urlopy pracownicze 

Pracodawca ma również prawo do kierowania pracowników na zaległe urlopy. Może zrobić to m.in. w mniej intensywnym okresie, kiedy zapotrzebowanie na pracę nie jest tak duże. 

Ponadto zgodnie z treścią art. 1671 k.p. pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. W takiej sytuacji pracownik jest zobowiązany z niego skorzystać. 

Zmiany w zaległych urlopach wprowadziła tarcza antykryzysowa 4.0. Zezwoliła ona pracodawcy w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego na udzielenie pracownikowi zaległego urlopu w wymiarze do 30 dni. Co ważne, pracodawca może wyznaczyć taki urlop we wskazanym przez siebie terminie, z pominięciem planu urlopów. Nie musi również uzyskiwać zgody pracownika.

Data publikacji 27.12.2021

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu