Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Jak zaplanować urlop 2022? Poznaj dni wolne i święta!

Jak zaplanować urlop 2022? Poznaj dni wolne i święta!

Jak zaplanować urlop 2022? Poznaj dni wolne i święta!

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, dlatego to dobry moment, aby zaplanować urlop 2022. Jak wypadają wtedy dni wolne? Ile długich weekendów nas czeka? Kiedy będą święta? Poniżej przedstawiamy kalendarz na 2022 rok oraz możliwości w zakresie zaplanowania zasłużonego wypoczynku!

Poznaj naszą ofertę

Urlop 2022 – ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? 

Odpowiedzi na to pytanie należy poszukiwać oczywiście w kodeksie pracy. Wymiar urlopu pozostaje uwarunkowany stażem pracy i wymiarem czasu pracy. Standardowo jest to 20 dni dla pracownika ze stażem pracy krótszym niż 10 lat oraz 26 dni dla pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat. 

Jeżeli jednak pracownik pozostaje zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar jego urlopu ustala się proporcjonalnie do jego czasu pracy. Za podstawę należy przyjąć wtedy wymiar urlopu wskazany powyżej. 

Święta w 2022 roku – dni wolne od pracy 

Dni wolne od pracy w 2022 roku prezentują się następująco: 

  • 1 stycznia (sobota): Nowy Rok
  • 6 stycznia (czwartek): Święto Trzech Króli
  • 17-18 kwietnia (niedziela i poniedziałek): Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny 
  • 1 maja (niedziela): Święto Pracy
  • 3 maja (wtorek): Święto Konstytucji 3 maja
  • 5 czerwca (niedziela): Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  • 16 czerwca (czwartek): Boże Ciało
  • 15 sierpnia (poniedziałek): Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Święto Wojska Polskiego
  • 1 listopada (wtorek): Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (piątek): Święto Niepodległości
  • 25-26 grudnia (niedziela i poniedziałek): pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Jest ich łącznie 13, z czego 5 przypada w weekendy. Są to dni, kiedy obowiązuje całkowity zakaz handlu. Nie działają również urzędy ani instytucje. 

Kalendarz na 2022 rok – długie weekendy w nadchodzącym roku 

Ile długich weekendów możemy zaplanować na 2022 rok? Według naszego kalendarza może być ich aż 8, jednak wiąże się to z koniecznością odbioru dnia wolnego w pracy. Bez konieczności brania urlopu możemy przygotować się na 4 dłuższe weekendy, trwające po 3 dni każdy: Wielkanoc, Wniebowzięcie NMP, Święto Niepodległości i Boże Narodzenie. 

  • 6-9 stycznia: Trzech Króli 
  • 16-18 kwietnia: Święta Wielkanocne
  • 30 kwietnia-3 maja: Majówka 
  • 16-19 czerwca: Boże Ciało 
  • 13-15 sierpnia: Wniebowzięcie NMP
  • 29 października-1 listopada: Wszystkich Świętych 
  • 11-13 listopada: Święto Niepodległości 
  • 24-26 grudnia: Boże Narodzenie 

Warto zauważyć, że święta w 2022 roku, czyli Wielkanoc i Boże Narodzenie nie wypadają niestety korzystnie. W przypadku Wielkanocy jest to zwyczajowo niedziela-poniedziałek (17-18 kwietnia). Wigilia przypada natomiast na sobotę (24 grudnia), a pierwszy i drugi dzień świąt odpowiednio na niedzielę i poniedziałek (25 i 26 grudnia). Dwa weekendy świąteczne będą dlatego krótkie. 

Dzień wolny w sobotę – urlop w 2022 roku w styczniu 

Pierwsza okazja na zaplanowanie dłuższego weekendu nadarza się w następnym roku już w styczniu (6-9 stycznia). W związku z tym, że Nowy Rok przypada wtedy na sobotę, pracodawca powinien udzielić za ten dzień innego dnia wolnego od pracy. Wynika to z art. 130 § 2 kodeksu pracy, zgodnie z którego treścią „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. 

To pracodawca podejmuje decyzje w zakresie tego, kiedy przypadnie taki dzień. Dodatkowy dzień wolny powinien zostać jednak udzielony jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym. Jeżeli więc w zakładzie pracy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, pracownik ma prawo odebrać dzień wolny w styczniu. 

Jak zaplanować majówkę 2022? 

Majówka 2022 rozpoczyna się w tym roku 30 kwietnia, tj. w sobotę i trwa do 3 maja, tj. wtorku. Długi weekend wynosi więc 4 dni. W tym okresie możliwe jest zaplanowanie zarówno urlopu krótszego, jak i dłuższego. Krótszy zmieści się we wspomnianych wyżej 4 dniach, przy złożeniu wniosku o urlop na dzień 2 maja (poniedziałek). Dłuższy urlop może obejmować natomiast aż 9 dni, od 30 kwietnia do 8 maja. Wiąże się to jednak z koniecznością urlopu wypoczynkowego na 4 dni: 2, 4, 5, 6 maja.

Urlop w czerwcu 2022 – czerwcówka 

Długi weekend w czerwcu 2022 roku jest możliwy za sprawą przypadającego wtedy Bożego Ciała (16 czerwca, czwartek). Aby skorzystać z 4-dniowego dłuższego weekendu, konieczne jest złożenie wniosku o urlop na piątek 17 czerwca. 

Długi weekend 2022 w sierpniu 

Wolne w sierpniu przypada na 15. dzień tego miesiąca, czyli Wniebowzięcie NMP. Święto wypada w następnym roku w poniedziałek. A zatem weekend 13-14 sierpnia wydłuża się o jeden dodatkowy dzień. Oczywiście w tym terminie można rozważyć również jeszcze dłuższy urlop, z uwzględnieniem wolnego w dniach 16-19 sierpnia. Daje to aż 9 dni wolnego! 

Urlop na jesień 2022 – jak zaplanować wyjazdy? 

W okresie jesiennym przypadają aż dwa długie weekendy. Jest to w pierwszej kolejności Wszystkich Świętych oraz Święto Niepodległości. 

1 listopada przypada w tym roku we wtorek, dlatego biorąc wolne na poniedziałek 31 października, możliwe jest przedłużenie weekendu październikowego. Będzie trwać on wtedy 4 dni (od 29 października do 1 listopada). Ponownie i w tym okresie nadarza się okazja do przedłużenia tego weekendu. Zaplanowanie dodatkowych 3 dni urlopu na 3, 4, 5 listopada wydłuża nasz urlop do 9 dni. 

Święto Niepodległości wypada w nadchodzącym roku w piątek, dlatego weekend 12-13 listopada przedłuża się o 1 dzień. 

Boże Narodzenie 2022 

Boże Narodzenie w następnym roku nie stwarza niestety okazji do dłuższego wypoczynku, ponieważ 24 grudnia w 2022 roku to sobota. A zatem wolne zyskujemy jedynie w drugim dniu świąt (poniedziałek). Popularny jest jednak w tym okresie urlop od końca świąt aż do Sylwestra. Wniosek o urlop powinien obejmować wtedy 4 dni, od 27 grudnia do 30 grudnia.

Data publikacji 22.11.2021

Podobne w kategorii

Administracja kadr i płac - klucz do efektywności

Zarządzanie firmą w Polsce ewoluuje na naszych oczach, napędzane globalnymi trendami i obecnością międzynarodowych graczy na rynku. Wśród tych zmian, administracja kadr i płac wyłania się jako kluczowy obszar, w którym...

Płaca minimalna w 2024

W nadchodzącym roku, polskie przedsiębiorstwa staną przed wyzwaniem adaptacji do istotnych zmian w przepisach dotyczących płacy minimalnej. Te zmiany, które wejdą w życie w 2024 roku, nie tylko wpłyną na sposób...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu