Kadry

{[description]} left right

Kadry

Kadry to bardzo istotny obszar działania przedsiębiorstwa. Dowiedz się, dzięki czemu usprawnisz funkcjonowanie firmy. Czy warto inwestować w cyfryzację kadr i za co odpowiada kadrowa?

Kadry

Kadry to bardzo istotny obszar działania przedsiębiorstwa. Dowiedz się, dzięki czemu usprawnisz funkcjonowanie firmy. Czy warto inwestować w cyfryzację kadr i za co odpowiada kadrowa?

Poznaj naszą ofertę

Definicja kadr 

Kadry (z języka angielskiego personnel) oznacza ogół pracowników w danym zakładzie pracy realizującą funkcję personalną. Mówiąc o kadrach najczęściej mamy na myśli zarządzanie kadrami, wymiennie personelem. Sama struktura kadr może być rozpatrywana w dwóch ujęciach — wąskim i szerokim. 

Zadania działu kadr

Wąskie ujęcie kadr — rekrutacja, selekcja, wprowadzenie

Wąskie ujęcie struktury kadr ogranicza się do rekrutacji, selekcji i wprowadzenia do pracy. 

Ujęcie szerokie kadr — przygotowanie, dobór, kontrola

Szerokie ujęcie jest bardziej złożone, podzielić je można na trzy etapy: przygotowanie, dobór właściwy oraz kontrola. Przygotowanie doboru polega na analizie obecnego stanu pracy i na tej podstawie przygotowuje się wszystkie wymagania, jakie stawiane będę nowemu pracownikowi. Dobór właściwy składa się z przygotowania procesu rekrutacji i jego przeprowadzenie co prowadzi do wyłonienia właściwego pracownika i wprowadzenia go do pracy. Ostatnim etapem jest kontrola procesu doboru, a więc ocena skuteczności procesu rekrutacji, jak i zatrudnionego pracownika po okresie próbnym biorąc pod uwagę rzeczywiste wyniki. 

Przeczytaj także, artykuł o obsłudze kadr i płac!

Ocena kadr

Częstą praktyką stosowaną w przedsiębiorstwach jest systematyczna ocena kadr, która ma pomóc kierownictwu podjąć decyzje dotycząca dalszych działań i ruchów w firmie. Ocena potencjału pracowników może wpłynąć również pozytywnie na rozwój firmy. 

Przed kadrami stawiane są również zadania, a ich działanie musi być ściśle określone i zgodne z polityką firmy z założeniem, że nie łamane są prawa wynikające i gwarantujące przez Kodeks Pracy. 

Zadania kadr

Zadania kadr to:

  • Rekrutacja — należy pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko o sam proces zatrudniania nowych pracowników, ale dbanie o ich właściwą liczbę, może wiązać się to procesem redukcji etatów,
  • Szkolenia- dbanie o właściwy poziom umiejętności pracowników jest bardzo ważne, z punktu widzenia realizacji misji firmy. Często też taniej jest przeszkolić obecnych pracowników i przygotować do realizacji nowych zadań niż zatrudnić kolejne osoby co wiąże się z dodatkowymi kosztami przygotowania ich do podjęcia pracy, 
  • Płace i warunki pracy — jest to chyba najważniejszy element zarządzania kadrami, bez zapewnienia właściwego poziomu płac czy całej kultury organizacyjnej pracownicy będę szukać nowych miejsc pracy, 
  • Spory — Aspekty związane z pojawianiem się sporów i ich rozwiązaniami zgodnie z literą prawa. 

Cyfryzacja działu kadr i płac

Pandemia i częściowe przejście na pracę zdalną spowodowało także zmiany w działach kadr i płac. Oprócz zmian dokonanych jeszcze w 2019 dotyczących możliwości stosowania elektronicznej dokumentacji pracowniczej e-akt, których przygotowanie możesz powierzyć payroll360.

Dowiedz się więcej

Cały czas dokonują się zmiany w urzędach czy w ZUS, które umożliwiają zdalny kontakt czy przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną podpisanych podpisem kwalifikowany. Firmy coraz częściej korzystają z dedykowanych systemów ERP do obsługi przedsiębiorstwa, czy też z firm, które zajmują się obsługą kadr i płac tzw. outsourcing kadr i płac. 

Dzięki cyfryzacji dokumentacji łatwiej zabezpieczyć dokumenty przed zniszczeniem czy zgubieniem. Pamiętaj, że proces cyfryzacji jest kosztowny i wymagający dla przedsiębiorstwa, dlatego może warto zaoszczędzić prawie 20% i powierzyć obowiązki payroll360?

Przekonaj się sam!


Data publikacji: 06.09.2021

Podobne artykuły

02.09.2021

Kadry i płace

Dowiedz się, czym zajmuje się dział kadr i płac, jakie są zadania i obowiązki? Czy jest odpowiedzialny za motywację pracowników? Przeczytaj teraz!

24.08.2021

Zmiany w ustawie dotyczącej ubezpieczeń

Dowiedz się jakie zmiany czekają nas od stycznia 2022 w kwestii ubezpieczeń! Jakie zasiłki zostaną skrócone, jak będzie wyglądać wypłata emerytury i renty i czy możesz na tym stracić?

01.08.2021

Administracja kadr

Czym jest administracja kadr? Jakie obowiązki pełni kadrowa? Czym zajmują się działy kadr i dlaczego niektóre firmy decydują się na outsourcing?

05.05.2021

pixabay.com

Obsługa kadr i płac

Przy małej liczbie pracowników prowadzenie odpowiedniej dokumentacji nie nastręcza większych problemów. Jednakże wraz z rozwojem przedsiębiorstwa i zwiększeniem poziomu zatrudnienia, kwestie związane z obsługą kadr i...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się