Poznaj naszą ofertę
Czym jest kwestionariusz osobowy pracownika?
Kwestionariusz osobowy dla pracownika to rodzaj dokumentu, który zbiera podstawowe informacje o osobie zatrudnionej. Podstawowe czyli jakie? Żeby tego się dowiedzieć najlepiej spojrzeć do odpowiedniego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, które znajdziesz w naszych źródłach poniżej. Jednak najprościej można powiedzieć, że dane jakich możesz wymagać od pracownika to te, które umożliwią ci jego identyfikację oraz korespondencję z nim, a także pozwolą uzyskać podstawową wiedzę o tym, jak przebiegał jego dotychczasowy rozwój zawodowy. Dowiesz się z niego także jakimi umiejętnościami może pochwalić się osoba, którą zatrudniasz, jakie ma zainteresowania. Pracownika możesz także zapytać o stan rodzinny czy odbytą służbę wojskową...Pamiętaj jednak, że pracownik a osoba, która jeszcze nim nie jest to dwa, różne przypadki.
Jakie są różnice pomiędzy kwestionariuszem osobowym pracownika, a osoby, która jest rekrutowana?
Proces rekrutacji to temat na osobny artykuł - poszukiwanie kandydatów, odpowiednia selekcja napływających zgłoszeń, aż wreszcie rozmowa kwalifikacyjna to problemy z jakimi często borykają się przedsiębiorcy i dlatego chętnie korzystają z usług outsourcingu HR.
Wracając jednak do tego, jak powinien wyglądać formularz osoby, która jeszcze nie jest Twoim pracownikiem musisz pamiętać, że o pewne rzeczy zapytać po prostu nie możesz. Jedną z nich jest rodzina - nie możesz zapytać w formularzu na przykład o to czy kandydat do pracy posiada dzieci, kolejną tego typu rzeczą jest numer PESEL. Obostrzenia dotyczą także dokumentów.
Jakie dokumenty powinna przedstawić osoba aplikująca?
W uproszczeniu - zażądać możesz przede wszystkim dokumentów, które potwierdzają to, co mówi pracownik. Wykształcenie i umiejętności przecież łatwo da się zweryfikować prosząc o odpowiednie dowody odbytej edukacji czy po prostu o takie dokumenty, które potwierdzą, że rzeczywiście pracownik był zatrudniony w miejscu, o którym opowiada. Możesz także prosić o orzeczenie lekarskie, które będzie potrzebne żeby potwierdzić, że dana osoba może zostać zatrudniona - jednak zrobić to możesz dopiero wtedy gdy jest ona już zakwalifikowana jako kandydat na pracownika. Co ciekawe - nie możesz poprosić przyszłego pracownika o przekazanie zdjęcia. Jeśli sam załączy je, lub będzie ono stanowiło na przykład element CV - nie musisz się obawiać. Ważne jednak żebyś sam o to nie prosił.
Często nawet podstawowe gromadzenie danych pracownika może sprawiać problemy, jednak prawdziwym wyzwaniem jest dobre prowadzenie akt osobowych. Jest to jednak jedna z usług, które wchodzą w skład działań określanych jako administrowanie kadrami. Dowiedz się co jeszcze jest nimi objęte.
Nie zapomnij o ochronie danych osobowych
Na koniec - nie możesz zapomnieć o tym, że w momencie, w którym stajesz się “posiadaczem” pewnych danych jesteś zobowiązany je chronić. Masz oczywiście prawo do ich tak zwanego przetwarzania, a co za tym idzie także do wyznaczenia odpowiedniej osoby, która ma to wykonywać na Twoje polecenie. Szersze omówienie tego problemu znajdziesz w naszych kolejnych artykułach.
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy w prowadzeniu akt osobowych lub ogólnie administracji kadr - napisz do nas. Pozwól nam zaopiekować się Twoją firmą.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. (Dz.U. 1996 nr 62 poz. 286), http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19960620286, [dostęp:] 7.07.2016
- http://poradnik.wfirma.pl/-kwestionariusz-osobowy, [dostęp:] 7.07.2016
- http://kadry.infor.pl/kadry/hrm/rekrutacja/674387,Jakich-dokumentow-moze-wymagac-potencjalny-przyszly-pracodawca.html, [dostęp:] 7.07.2016
- http://www.rp.pl/artykul/600051-Komentarz-przepisow-dotyczacych-akt-osobowych-pracownika.html#ap-3, [dostęp:] 7.07.2016
- http://www.druki.gofin.pl/kwestionariusz-osobowy-dla-pracownika,wzor,372,54.html, [dostęp:] 7.07.2016
- http://www.infor.pl/prawo/praca/rekrutacja/310385,3,Przetwarzanie-danych-osobowych-pracownikow-i-kandydatow-do-pracy.html, [dostęp:] 7.07.2016
- http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/ochrona_danych_osobowych/728923,Ochrona-danych-osobowych-pracownika.html, [dostęp:] 7.07.2016
Decydując się na usługi outsourcingu kadr i płac payroll360 jesteś pod opieką dedykowanych doradców działu Kadry i Płace. Specjaliści współpracują z Twoją organizacją zdalnie lub stacjonarnie - zależnie od wybranego pakietu. Obsługę realizujemy za pomocą nowoczesnych narzędzi IT, dopasowanych do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami i sprawdź!
Dyskusja
Skomentuj