Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Nowy PIT-2 od 1 stycznia 2023 r. Jakie zmiany nas czekają?

Nowy PIT-2 od 1 stycznia 2023 r. Jakie zmiany nas czekają?

Nowy PIT-2 od 1 stycznia 2023 r. Jakie zmiany nas czekają?

1 stycznia 2023 r. czekają nas zmiany w formularzu PIT-2. Dotyczą one nie tylko samej konstrukcji, wzoru deklaracji, ale i liczby płatników wskazywanych przez podatnika. Od nowego roku PIT-2 będzie można składać nawet w 3 miejscach!

Poznaj naszą ofertę

Obowiązek składania deklaracji PIT-2 spoczywa na pracownikach. Do końca tego roku formularz ten stosuje się wyłącznie w stosunkach pracy, jednakże już wkrótce PIT-2 będzie dotyczył także podatników osiągających przychody z tytułu umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia, czy umowa o dzieło.

Nowa wersja druku PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.

Pierwszą zmianą dotyczącą PIT-2, jaka czeka nas w nowym roku, jest nowa wersja tego formularza. Druk ten został znacznie rozbudowany, w sumie łącząc w sobie aż 5 oświadczeń i 3 wnioski.

Jedną z najbardziej dostrzegalnych zmian jest nowa nazwa deklaracji, której pełne brzmienie to: „Oświadczenia/wnioski podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych”. W nazwie dotychczasowego dokumentu zamiast „podatnika” pojawia się „pracownik”, natomiast w miejscu „oświadczeń/wniosków” widnieje wyłącznie „oświadczenie”.

PIT-2 będzie pozwalał na złożenie lub wycofanie oświadczenia o m.in. preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, ulgi dla młodych, 50% kosztów uzyskania przychodów, czy korzystania z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.

Zasady składania PIT-2 w 2023 r.

Jeżeli po stronie podatnika nie wystąpiły żadne istotne zmiany, które mogłyby wpłynąć na wysokość ustalanej zaliczki na podatek dochodowy, pracownicy nie mają obowiązku składania deklaracji PIT-2 po raz kolejny tylko ze względu na aktualizację wzoru oświadczenia. Do jej zmiany lub wycofania są oni zobowiązani wyłącznie wtedy, gdy zmianie uległy okoliczności wpływające na wysokość  ustalanej zaliczki.

PIT-2 w 2023 r. będzie można złożyć pracodawcy w dowolnym momencie. Oznacza to, że pracownik nie musi dokonywać tego wyłącznie przed pierwszą wypłatą w nowym roku.

Nowy PIT-2 nawet u 3 płatników

Kolejną nowością związaną z deklaracją PIT-2 jest liczba miejsc, w jakich będzie mogła zostać ona złożona. Przypomnijmy, że aktualnie PIT-2 dotyczy tylko pracowników uzyskujących przychody z umowy o pracę, wyłącznie u jednego pracodawcy.

W następnym roku do zmniejszania zaliczek na podatek dochodowy może zostać wskazanych nawet 3 pracodawców, w tym zleceniodawców, z którymi podatnik jest związany umową zlecenia lub umową o dzieło.

W sumie PIT-2 będzie zatem stosowany przez podatników osiągających przychody z:

  • umowy o pracę
  • stosunku służbowego
  • pracy nakładczej
  • spółdzielczego stosunku pracy
  • umowy o pracę
  • umowy o dzieło
  • kontraktów menadżerskich
  • umów o zarządzanie przedsiębiorstwem
  • zagranicznej emerytury/renty
  • praw majątkowych

Co jednak ważne, o ile zwiększeniu ulega liczba płatników, o tyle nie zmienia się jednocześnie wysokość miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek dochodowy w wysokości 300 zł. Jeżeli PIT-2 zostanie złożony w 3 lub 2 miejscach, kwotę tę należy dlatego odpowiednio podzielić (po 100 zł w przypadku 3 umów lub po 150 zł w przypadku dwóch umów).

Usługi płacowo kadrowe w payroll360 - sprawdź

Data publikacji 30.11.2022

Podobne w kategorii

Polski Ład 2.0. – kolejne istotne zmiany podatkowe

Polski Ład 2.0. podpisany przez Prezydenta RP. Przepisy ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw zaczną obowiązywać już od 1 lipca. Obniżenie stawki...

pixabay.com

Naliczanie płac - umowa o pracę

W ostatnim czasie naliczanie płac może wydawać się dość trudnym zadaniem. Przyczyniły się do tego niedawne zmiany przepisów i ich niejasne interpretacje oraz szereg zmiennych składników, które mogą mieć wpływ na...

Payroll360.pl

Naliczanie wynagrodzeń-umowy zlecenie

Jak wyliczyć kwotę netto z wynagrodzenia brutto w przypadku umowy zlecenie? Z racji ostatnich zmian przepisów proces naliczania może sprawiać kłopoty, ale przy znajomości aktualnego prawa i zasad arytmetyki, takie...

Kontakt z naszymi specjalistami

Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu