Podatki w Polsce - najważniejsze terminy
Podatki w Polsce - najważniejsze terminy
Niezapłacone podatki – kary
Sytuacja opisana w powyższym tekście może przydarzyć się i Tobie. Jakie są konsekwencje niepłacenia podatków, lub płacenia ich nieterminowo? W zależności od wysokości zaległości podatkowej i klasyfikacji danego czynu może to być aż 720 stawek dziennych, ustalanych na podstawie wynagrodzenia i pozbawienie wolności do lat 5. Brzmi przerażająco, prawda? Zapewne idąc wytłumaczyć swoje winy, przed oczami pojawią Ci się przytoczone cyfry.
Podatki w Polsce – jak uniknąć kłopotów
Ta historia jednak nie musi być prawdziwa. Chcąc uniknąć kłopotów przede wszystkim powinieneś poznać podstawowe zasady rozliczeń podatkowych. Terminy takie jak: zryczałtowany podatek, skala podatkowa, czy opodatkowanie na zasadach ogólnych nie powinny być obce żadnemu przedsiębiorcy. Możesz o tym przeczytać w artykule przygotowanym przez specjalistę payroll360 - Jarosława Kurdziela.
Jednak wiedza o tym jak obliczyć podatek to nie wszystko, wielu przedsiębiorców ma problem z...terminami.
Podatki - terminy
By nie zapomnieć o terminach, powinieneś korzystać z udogodnień przygotowanych dla osób, które płacą podatki. Po wejściu na stronę http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wazne-terminy - zobaczyć możesz jakie istotne terminy obowiązują Cię w tym miesiącu. To dobra ściąga, która daje możliwość łatwego przypomnienia i kontroli nad kwotami, które będziesz wpłacał. Jednak jest kilka terminów, o których warto pamiętać i nie musieć sobie o nich przypominać każdego miesiąca.
20 dzień każdego miesiące - to data, którą zapamiętać muszą przedsiębiorcy, zarówno Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą dłużej, jak i Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z własnym biznesem, a także osoby objęte ryczałtem ewidencjonalnym. Różnić się będą jedynie terminy wpłat zaliczek za grudzień, a także okresem za który opłacana jest zaliczka. Zagadnieniom tym poświęcimy osobny artykuł, teraz jednak nadmienić możemy, że w większości przypadków obejmuje ona miesiąc poprzedni. Wyjątkiem objęte są także osoby, które objęte są tak zwaną kartą podatkową. Termin je obowiązujący to 7 dzień następnego miesiąca.
Znasz już podstawowe terminy, które pozwolą Ci w przyszłości uniknąć kłopotów. Pamiętaj jednak, że od każdej reguły są wyjątki i jeśli tylko masz wątpliwości - skontaktuj się ze specjalistami. Nie zapominaj także o możliwości outsourcingu kadr i płac - wtedy możesz być pewny, że nigdy nie przydarzy Ci się sytuacja opisana na początku artykułu. To specjaliści biorą odpowiedzialność za swoją pracę.
Źródła oraz artykuły uzupełniające:
- Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy., http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990830930, [dostęp:] 30.05.2016
- PIT. Informacje podstawowe, http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/niezbednik-podatnika/pit, [dostęp:] 30.05.2016
- Ważne terminy, http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wazne-terminy, [dostęp:] 30.05.2016
- Huczko P., Terminy w PIT, http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/urzad-skarbowy/terminy-podatkowe/685010,3,Terminy-w-PIT.html, [dostęp:] 30.05.2016
- Kurdziel J., Podstawowe zasady rozliczeń podatkowych, https://www.payroll360.pl/rozliczenia-podatkowe, [dostęp:]30.05.2016
Dyskusja
Skomentuj