Podatki w Polsce - najważniejsze terminy

pixabay.com left right

Podatki w Polsce - najważniejsze terminy

Nadchodzi koniec miesiąca, a Ty dostajesz informację, że czas stawić się w Urzędzie Skarbowym i wytłumaczyć z zaległości. Gorączkowo przeszukujesz papiery, poszukujesz rozliczeń, zastanawiasz się gdzie popełniłeś błąd. Podatki w Polsce to rzecz, która wielu przedsiębiorcom spędza sen z powiek.

Podatki w Polsce - najważniejsze terminy

Nadchodzi koniec miesiąca, a Ty dostajesz informację, że czas stawić się w Urzędzie Skarbowym i wytłumaczyć z zaległości. Gorączkowo przeszukujesz papiery, poszukujesz rozliczeń, zastanawiasz się gdzie popełniłeś błąd. Podatki w Polsce to rzecz, która wielu przedsiębiorcom spędza sen z powiek.

Niezapłacone podatki – kary

Sytuacja opisana w powyższym tekście może przydarzyć się i Tobie. Jakie są konsekwencje niepłacenia podatków, lub płacenia ich nieterminowo? W zależności od wysokości zaległości podatkowej i klasyfikacji danego czynu może to być aż 720 stawek dziennych, ustalanych na podstawie wynagrodzenia i pozbawienie wolności do lat 5. Brzmi przerażająco, prawda? Zapewne idąc wytłumaczyć swoje winy, przed oczami pojawią Ci się przytoczone cyfry.

Podatki w Polsce – jak uniknąć kłopotów

Ta historia jednak nie musi być prawdziwa. Chcąc uniknąć kłopotów przede wszystkim powinieneś poznać podstawowe zasady rozliczeń podatkowych. Terminy takie jak: zryczałtowany podatek, skala podatkowa, czy opodatkowanie na zasadach ogólnych nie powinny być obce żadnemu przedsiębiorcy. Możesz o tym przeczytać w artykule przygotowanym przez specjalistę payroll360 - Jarosława Kurdziela.

Jednak wiedza o tym jak obliczyć podatek to nie wszystko, wielu przedsiębiorców ma problem z...terminami.

Podatki - terminy

By nie zapomnieć o terminach, powinieneś korzystać z udogodnień przygotowanych dla osób, które płacą podatki. Po wejściu na stronę http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wazne-terminy - zobaczyć możesz jakie istotne terminy obowiązują Cię w tym miesiącu. To dobra ściąga, która daje możliwość łatwego przypomnienia i kontroli nad kwotami, które będziesz wpłacał. Jednak jest kilka terminów, o których warto pamiętać i nie musieć sobie o nich przypominać każdego miesiąca.

20 dzień każdego miesiące - to data, którą zapamiętać muszą przedsiębiorcy, zarówno Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą dłużej, jak i Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z własnym biznesem, a także osoby objęte ryczałtem ewidencjonalnym. Różnić się będą jedynie terminy wpłat zaliczek za grudzień, a także okresem za który opłacana jest zaliczka. Zagadnieniom tym poświęcimy osobny artykuł, teraz jednak nadmienić możemy, że w większości przypadków obejmuje ona miesiąc poprzedni. Wyjątkiem objęte są także osoby, które objęte są tak zwaną kartą podatkową. Termin je obowiązujący to 7 dzień następnego miesiąca.

porady podatki

Znasz już podstawowe terminy, które pozwolą Ci w przyszłości uniknąć kłopotów. Pamiętaj jednak, że od każdej reguły są wyjątki i jeśli tylko masz wątpliwości - skontaktuj się ze specjalistami. Nie zapominaj także o możliwości outsourcingu kadr i płac - wtedy możesz być pewny, że nigdy nie przydarzy Ci się sytuacja opisana na początku artykułu. To specjaliści biorą odpowiedzialność za swoją pracę.

payroll360

Źródła oraz artykuły uzupełniające:

  1. Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy., http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990830930, [dostęp:] 30.05.2016
  2. PIT. Informacje podstawowe, http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/niezbednik-podatnika/pit, [dostęp:] 30.05.2016
  3. Ważne terminy, http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wazne-terminy, [dostęp:] 30.05.2016  
  4. Huczko P., Terminy w PIT, http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/urzad-skarbowy/terminy-podatkowe/685010,3,Terminy-w-PIT.html,  [dostęp:] 30.05.2016  
  5. Kurdziel J., Podstawowe zasady rozliczeń podatkowych, https://www.payroll360.pl/rozliczenia-podatkowe, [dostęp:]30.05.2016

Data publikacji: 15.06.2016
Tagi:
Podatki

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się