Poznaj naszą ofertę
Terminy wdrożenia PPK
Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych jest obowiązkowe dla każdego przedsiębiorstwa zatrudniającego minimum jedną osobę. Z uwagi na skalę programu planuje się stopniowe (odbywające się co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup pracodawców do programu w okresie 2 lat, począwszy od największych przedsiębiorstw aż do najmniejszych firm. Pierwsze wpłaty do PPK zostaną odprowadzone od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po podpisaniu umowy o prowadzenie PPK z instytucją finansową.
Harmonogram wdrożenia PPK w przedsiębiorstwach
- Podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób (na dzień 31 grudnia 2018 r.) zobowiązane są najpóźniej do 12 listopada 2019 r. podpisać umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową.
- Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób (na dzień 30 czerwca 2019 r.) zobowiązane są najpóźniej do 11 maja 2020 r. podpisać umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową
- Podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób (na dzień 31 grudnia 2019 r.) zobowiązane są najpóźniej do 10 listopada 2020 r. podpisać umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową
- Pozostałe przedsiębiorstwa i jednostki sektora finansów publicznych zobowiązane są najpóźniej do 10 maja 2021 r. podpisać umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową.
Do programu zapisany zostaje automatycznie każdy pracownik między 18 a 55 rokiem życia, podlegający obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Osoby pomiędzy 55 a 70 rokiem życia powinni zwrócić się do Pracodawcy z wnioskiem o dołączenie do PPK. Całość formalności, tj.: wybór instytucji finansowej, która utworzy rachunki pracowników/zleceniobiorców, przekazywanie wpłat, a także gromadzenie i archiwizacja dokumentacji, spoczywa po stronie instytucji zatrudniającej.
Finansowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych
Gromadzone środki będą pochodzić z trzech źródeł: od Pracodawcy, Pracownika i Państwa. Wpłata finansowana przez pracownika określona została na poziomie od 2% do 4% wynagrodzenia brutto, natomiast ta finansowana przez pracodawcę pomiędzy 1,5% a 4% wynagrodzenia brutto. Łączna maksymalna wpłata miesięczna nie będzie mogła przekroczyć 8%. Pracownicy będą mogli liczyć również na dopłaty od państwa w wysokości 250 zł jako opłata powitalna, a także 240 zł wkładu corocznego.
Źródło: https://www.mojeppk.pl/
Wycofanie środków z PPK po ukończeniu 60. roku życia
Każda osoba biorąca udział w programie może po ukończeniu 60. roku życia ma możliwość wypłacenia zgromadzonych oszczędności bez konieczności zapłaty podatku od zysku. Art. 99 ust 1. oraz Art. 100 ust 1. Ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215) określa zasady wypłaty oszczędności:
- 75% środków w co najmniej 120 ratach (przez 10 lat lub więcej), a pozostałą część – jednorazowo;
- w postaci produktów finansowych:
- na polisę w zakładzie ubezpieczeń z prawem do świadczenia okresowego lub dożywotniego,
- na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej na warunkach określonych w ustawie;
- w formie świadczenia małżeńskiego.
Alternatywne możliwości wypłat przewidują również uzyskanie całości zgromadzonych środków w jednej racie, jednak wypłata w mniej niż 120 ratach obarczona jest koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych.
Wycofanie środków z PPK przed ukończeniem 60. roku życia
Możliwe jest wycofanie środków w dowolnym momencie, jednak będą one pomniejszone podatek od zysków kapitałowych, dopłaty ze strony Państwa, a także o 30% wartości wpłat pracodawcy na poczet uiszczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zgodnie z Art. 101 ust 1. Ustawy o PPK, pracownik może również wnioskować o wypłatę 25% środków zgromadzonych na rachunku w przypadku poważnej choroby jego, małżonka bądź dziecka. Wypłata może być, w zależności od wniosku uczestnika PPK, dokonywana jednorazowo albo w ratach. Wypłata jednorazowa, a w przypadku wypłaty w ratach pierwsza rata, dokonywane są w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia przez uczestnika PPK wniosku o dokonanie wypłaty (art. 101 ust 3).
Rezygnacja z PPK
Każda osoba zapisana do Pracownicze Plany Kapitałowe ma możliwość rezygnacji z oszczędzania w PPK poprzez złożenie do pracodawcy deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Z uczestnictwa w programie można zrezygnować zarówno na etapie
tworzenia programu, jak i w każdym dowolnym momencie w przyszłości.
Bazując na długoletnim doświadczeniu, możemy zaoferować Ci kompleksowe usługi w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Przy współpracy z payroll360 zyskujesz spokój i bezpieczeństwo oraz obniżenie kosztów funkcjonowania własnej administracji. Dodatkowo zapewniamy dostęp do platformy online 24/7 i przejęcie obowiązków względem Urzędów. Sprawdź, który model współpracy jest najlepszy dla Ciebie!
Dyskusja
Skomentuj