Problem z brakiem pracowników, a praca tymczasowa

pixabay.com left right

Problem z brakiem pracowników, a praca tymczasowa

Podobno nie ma ludzi niezastąpionych, jednak okres wakacyjny często weryfikuje ten pogląd. Pewnie sam też znasz ten problem? Czy wraz z nadejściem lata, w Twojej firmie znacząco ubyło pracowników? Wydaje się to nie być problemem o ile akurat nie masz do zrealizowania dużego zadania i nie ciąży na Tobie termin dużego zamówienia. Czasem jednak nawet poza okresem urlopowym po prostu brakuje rąk do pracy. Co zrobić w takim wypadku?

Problem z brakiem pracowników, a praca tymczasowa

Podobno nie ma ludzi niezastąpionych, jednak okres wakacyjny często weryfikuje ten pogląd. Pewnie sam też znasz ten problem? Czy wraz z nadejściem lata, w Twojej firmie znacząco ubyło pracowników? Wydaje się to nie być problemem o ile akurat nie masz do zrealizowania dużego zadania i nie ciąży na Tobie termin dużego zamówienia. Czasem jednak nawet poza okresem urlopowym po prostu brakuje rąk do pracy. Co zrobić w takim wypadku?

Praca tymczasowa jako rozwiązanie problemu przedsiębiorcy

Przede wszystkim zastanów się raz jeszcze nad źródłem Twojego problemu. Być może problem z wykonywaniem niektórych usług się powtarza? Może pracownicy konkretnego działu mają zbyt wiele na głowie i wystarczy nieobecność jednego z nich by wszystko przestało funkcjonować poprawnie? W takim wypadku być może powinieneś zastanowić się nad zwiększeniem zatrudnienia w danym dziale lub przeniesieniu niektórych działań poza firmę - więcej o idei outsourcingu na przykładzie outsourcingu payroll przeczytasz w naszym artykule.

Co jednak jeśli Twoje problemy są powtarzalne, a przede wszystkim nie trwają zbyt długo? Wyjściem jest skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej. Pamiętaj jednak, że możesz  z tego skorzystać jedynie wtedy gdy Twoje problemy obejmują krótki okres czasu. W przypadku gdy chcesz zatrudnić kogoś na dłuższy okres i potrzebujesz w tym pomocy, dobrym wyjściem jest zatrudnienie zewnętrzne.

W świetle ustawy regulującej tego typu rodzaj zatrudnienia możesz poszukiwać pracowników niemalże na każde stanowiska. Obostrzenia dotyczą jedynie zawodów określanych jako szczególnie niebezpieczne i tych pracodawców, którzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy zwolnili pracownika obejmującego dane stanowisko (na podstawie likwidacji stanowiska), a później chcą na tym stanowisku  zatrudnić pracownika tymczasowego. Dodatkowo pracodawca nie może zatrudnić na podstawie umowy o pracę tymczasową pracownika, który do 3 miesięcy wstecz był zatrudniony przez niego na umowie o pracę.

Outsourcing kadr i płac

Agencja pracy tymczasowej - pomoc dla Twojej firmy

Jeśli jesteś zdecydowany zatrudnić pracownika na krótki okres czasu musisz przede wszystkim skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej. Jest to dość dobre rozwiązanie, ponieważ wiele obowiązków zostaje przyporządkowanych właśnie agencji. Nie oznacza to jednak, że ty nie musisz wykazać się dbałością o pracownika. On także ma swoje prawa.

Prawa pracownika tymczasowego

Po pierwsze nie zapominaj, że podobnie jak inni pracownicy, także i ten zatrudniony tymczasowo ma prawo do dni wolnych. Liczba dwóch dni za każdy miesiąc pracy, to ta, która mu przysługuje.Sam decyduje kiedy zostaną one wykorzystane. Pewnie ważną informacją dla Ciebie będzie to, że pracownik zatrudniony tymczasowo, o ile nie pracuje w Twojej firmie dłużej niż pół roku, nie ma prawa wziąć urlopu na żądanie. Nie zapominaj jednak, że za przysługujące mu dni urlopu wypoczynkowego już musisz zapłacić.

Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie pracownika tymczasowego możesz na tym wiele skorzystać - przede wszystkim rozwiążesz problem z tymczasowymi brakami kadrowymi. Praca tymczasowa to także rozwiązanie, które generuje mniej kosztów niż zatrudnianie pracownika bezpośrednio. Możliwe jednak, że dobrą opcją dla Ciebie będzie outsourcing zatrudnienia, o którym możesz przeczytać na naszej stronie .Jeśli jednak masz wątpliwości, lub pytania związane z tym lub innymi sposobami zatrudniania pracowników, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy w problemach związanych z działaniem kadr i płac.


Źródła:

  1. Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1608), http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20031661608, [dostęp:]24.06.2016
  2. http://www.infor.pl/prawo/praca/formy-zatrudnienia/76081,2,Co-daje-zatrudnienie-tymczasowe.html [dostęp:]24.06.2016
  3. http://www.polskieforumhr.pl/pracownik-tymczasowy, [dostęp:]27.06.2016

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się