Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Prowadzenie kadr i płac

pixabay.com

Prowadzenie kadr i płac

W Polsce następuje zmiana w postrzeganiu biznesu. Zmieniają się także sposoby zarządzania firmą, a polscy przedsiębiorcy czerpią garściami z doświadczeń innych państw. Pojawienie się na polskim rynku zagranicznych firm i koncernów przyspiesza proces ewolucji na naszym rodzimym podwórku biznesowym. Jednym z elementów, który przechodzi znaczące zmiany w ciągu ostatnich kilku lat jest administracja kadr i płac. Rozwiązania HR i outsourcing usług weszły już na stałe do naszego biznesu i będą zyskiwać na popularności.

Poznaj naszą ofertę

 

 

Obwiązki kadrowo-płacowe

Do obowiązków każdego pracodawcy należy prowadzenie akt osobowych pracowników oraz dokumentacji dotyczącej stosunku pracy. Lista obowiązków z tym związanych jest bardzo obszerna. Należy do nich m.in prowadzenie odrębnej dla każdego pracownika dokumentacji dotyczącej ewidencji czasu pracy, zawierającej informacje

  • o ilości wypracowanych godzin w poszczególnych dobach (w tym pracy w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy).
  • o zwolnieniach od pracy
  • o urlopach
  • o innych nieobecnościach pracy (z uwzględnieniem tego czy były to nieobcności usprawiedliwione czy nie)

Do akt dołącza się również wnioski pracownika o udzielenie urlopu lub czasu wolnego od pracy w zamian za wypracowanie tego czasu w godzinach nadliczbowych.Kolejnym obowiązkiem jest też prowadzenie ewidencji wypłacanego wynagrodzenia za pracę oraz dodatkowych należności.

Rzetelne prowadzenie tych działań jest o tyle ważne, że w przypadku zaniedbań ze strony pracownika to właśnie pracodawca będzie musiał udowodnić na podstawie prowadzonej dokumentacji nieobecność pracownika.Poza tym karta ewidencji czasu pracy daje pracodawcy pełną kontrolę nad uprawnieniami pracowników.

Zatrudnionemu daje to możliwość monitorowania tego czy otrzymał  należną kwotę wynagrodzenia oraz inne należne mu świadczenia.

 

 

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy prowadzeniu kadr i płac?

Obowiązkiem każdej firmy jest nie tylko prowadzenie dokumentacji pracowniczo-płacowej. W zakres ten wchodzi znacznie więcej zadań, m.inn.:

  • kontrola terminowości płac, czyli list płac, deklaracji  ZUS, rozliczeń podatków, PFRON),

  • sporządzania wszelkich raportów kadrowo-płacowych, w tym do GUS,

  • reprezentowania firmy podczas kontroli z zakresu kadr i płac (PIP, ZUS, US),

  • bieżącej obsługi kadrowo-płacowej – w zależności od potrzeb zakładu pracy

Niektóre z wyżej wymienionych czynności są wykonywane raz do roku (rozliczenia z US), natomiast niektóre z nich należy przeprowadzać częściej.Tak chociażby lista płac zazwyczaj sporządzana jest co miesiąc, ale rzeczywistość często weryfikuje to założenie i w praktyce lista płac jest sporządzana przez pracodawcę nawet co 2 tygodnie.

 

Sposób na prowadzenie kadr i płac

Nawet w przypadku małych firm ilość działań płacowo-kadrowych może być przytłaczająca i utrudniona dodatkowo ciągłymi zmianami w Kodeksie Pracy. Poza tym czasochłonność tych działań sprawia, że skupiając się na nich możesz stracić z oczu główne cele i założenia Twojej firmy. Jednak stosując odpowiednią strategię możesz zdjąć ze swych barków sporą część tych obowiązków i cieszyć się najważniejszymi dla Ciebie aspektami prowadzenia firmy, a jednocześnie mieć pewność, że kwestie kadrowo-płacowe są w pełni uregulowane. Możesz na przykład skorzystać z rozwiązań podpartych wiedzą i doświadczeniem w zakresie prowadzenia kadr i płac. Szeroką gamę profesjonalnych usług dostosowanych do różnych potrzeb Klientów oferuje  payroll360.

Poznaj modele współpracy w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Oferujemy trzy zakresy współpracy: od interwencyjnego “payroll on-demand”, poprzez najbardziej popularny i kompleksowy “payroll on-line” oraz wyrafinowany “ payroll-on-site” z otwarciem biura na terenie zakładu pracy Klienta. Gwarantujemy jakość i bezpieczeństwo zgodne z normami ISO. Zapraszamy do współpracy !


Dowiedz się więcej!

zadaj pytanie

 

Data publikacji 18.12.2015

Podobne w kategorii

Kadry i płace w chmurze

Czy przeniesienie kadr i płac do chmury jest korzystne? Czy obniży koszty prowadzenia tego działu w firmie? Jakie korzyści i wady posiada to rozwiązanie? Dowiedz się więcej!

Zakres obowiązków kadrowej

Czym zajmują się kadry? Jakie obowiązki ma kadrowa? Czego należy od niej oczekiwać? Za co jest odpowiedzialna? Na te pytania można znaleźć odpowiedzi w tym artykule.

Kadry

Kadry to bardzo istotny obszar działania przedsiębiorstwa. Dowiedz się, dzięki czemu usprawnisz funkcjonowanie firmy. Czy warto inwestować w cyfryzację kadr i za co odpowiada kadrowa?

Administracja kadr

Czym jest administracja kadr? Jakie obowiązki pełni kadrowa? Czym zajmują się działy kadr i dlaczego niektóre firmy decydują się na outsourcing?

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu