Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - zmiany 2017

pexels

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - zmiany 2017

Czasowy limit zatrudnienia, zakaz powierzania określonych prac pracownikowi tymczasowemu, zwiększona ochrona kobiet w ciąży czy kary dla pracodawców to część zmian jakie wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2017 roku.

Poznaj naszą ofertę

Nowy limit zatrudnienia

Przepisy w obecnym kształcie pozwalały pracownikowi tymczasowemu wykonywać pracę dla pracodawcy użytkownika łącznie przez 18 miesięcy. Jednak nierzadko, po upływie tego okresu, pracownik dokonywał zmiany agencji pracy tymczasowej i w ten sposób zyskiwał możliwość kontynuacji pracy u tego samego pracodawcy użytkownika. W efekcie tych działań limit zatrudnienia był znacznie przekraczany. Uchwalone zmiany mają za zadanie ograniczyć ten proceder. W związku z tym zdecydowano, że pracownik tymczasowy będzie mógł świadczyć pracę dla tego samego pracodawcy użytkownika nadal w wymiarze 18 miesięcy,  ale po przekroczeniu tego limitu stanie przed koniecznością wyboru spośród dwóch dostępnych alternatyw. Jedną z nich będzie podjęcie zatrudnienia bezpośrednio u pracodawcy użytkownika, już bez pośrednictwa agencji pracy tymczasowej lub zupełna zmiana pracodawcy użytkownika przy zatrudnieniu przez tą samą agencję zatrudnienia.

Nie każda praca dla pracownika tymczasowego

Obecnie istnieje zakaz zatrudnienia pracownika tymczasowego na miejsce osoby, która była zatrudniona przez pracodawcę użytkownika i w ciągu ostatnich 3 miesięcy została rozwiązana z nią umowa z przyczyn niezależnych od niej. Nowelizacja ustawy zmienia to ograniczenie, wprowadzając pojęcie rodzaju pracy, zamiast stanowiska. Dzięki zastosowaniu tej modyfikacji Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy będą mogli prowadzić bardziej miarodajne działania kontrolne, w ramach których ocenie podlegać będzie rodzaj powierzonej pracy pracownikowi tymczasowemu, a nie stanowisko jakie wcześniej zajmował zwolniony pracownik.

Większy zakres ochrony dla kobiet w ciąży

Kobiety skierowane do pracy tymczasowej nie podlegały jak dotychczas ochronie, którą określa art. 177 § 3 Kodeksu Pracy, mówiący o tym, że umowa o pracę zawarta na okres próbny lub czas określony powyżej jednego miesiąca, która miałaby ulec rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zmiana w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych nadaje ten przywilej pracownicom tymczasowym, o ile miała ona łącznie co najmniej dwumiesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję zatrudnienia. Zmiana ta umożliwi im otrzymanie zasiłku macierzyńskiego po porodzie.  

Outsourcing kadr

Konieczna ewidencja pracowników

Zupełnym novum dla pracodawców użytkowników będzie konieczność prowadzenia ewidencji pracowników zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę tymczasową oraz umowy cywilnoprawnej. W tego typu rejestrze będą pojawiać się informacje dotyczące daty rozpoczęcia i zakończenia pracy przez pracownika tymczasowego w okresie obejmującym łącznie 36 miesięcy.  Ponadto, pracodawca użytkownik zostanie również zobowiązany do archiwizacji takiego rejestru przez okres 36 miesięcy od momentu rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem tymczasowym.

Kontakt z naszymi specjalistami

Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej

Ustawa w obecnym kształcie nie regulowała zasad pracy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło przez agencję zatrudnienia tymczasowego. W praktyce oznaczało to, że mogły one pracować dla tego samego pracodawcy użytkownika bez zachowania maksymalnego limitu 18 miesięcy zatrudnienia. Taka sytuacja powodowała liczne nadużycia. Po wprowadzeniu zmian, osoby, które będą zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne zyskają ochronę zbliżoną do tej, którą posiadają pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę tymczasową.

Agencje pracy tymczasowej - nowe obowiązki

Agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik będą zobowiązani do przekazywania najważniejszych informacji dotyczących zatrudnienia pracownikowi tymczasowemu przed zawarciem z nim umowy o pracę. Rozwiązanie to ma na celu ograniczenie sytuacji, w których informacje mają charakter niepełny lub zanadto ogólnikowy, a decyzja o podjęciu zatrudnienia przez pracownika jest nie w pełni świadoma.

Sądy pracy i nowe kary dla pracodawców

Nadchodzące zmiany nadadzą również pracownikom tymczasowym prawo do korzystania z sądów pracy, właściwych do rozpatrywania ich roszczeń względem agencji pracy tymczasowej. Ponadto, za nieprzestrzeganie uchwalonych przepisów i popełnianie w tym zakresie wykroczeń, będą nakładane kary od tysiąca złotych do 30 tys. zł. Ciekawostką jest fakt, że Marszałek Województwa będzie zobligowany do weryfikacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych czy agencje pracy tymczasowej opłacają obowiązkowe składki za pracowników tymczasowych. Dla niektórych agencji pracy tymczasowej zaskoczeniem może być obowiązek posiadania lokalu, co ma zdecydowanie ułatwić przeprowadzanie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy.

Znowelizowana ustawa wchodzi w życie 1 czerwca 2017 roku, właśnie wówczas agencje pracy tymczasowej, pracodawcy użytkownicy i pracownicy tymczasowi obudzą się w nieco innej dla nich rzeczywistości.

Źródło:

  1. http://kadry.infor.pl/kadry/inne_formy_zatrudnienia/praca_tymczasowa/757132,Pracownicy-tymczasowi-zmiany-od-1-czerwca-2017-r.html [dostęp] 25.05.2017
  2. http://kadry.infor.pl/kadry/inne_formy_zatrudnienia/praca_tymczasowa/744527,Najwazniejsze-zmiany-w-zatrudnianiu-pracownikow-tymczasowych.html [dostęp] 25.05.2017
  3. http://www.rp.pl/Kadry/305189987-Praca-tymczasowa---zmiany-od-czerwca-2017.html#ap-1 [dostęp] 25.05.2017

Zmieniający się rynek pracy, wymusza na przedsiębiorcach elastyczne podejście do kwestii zatrudnienia. Sprawdź ofertę payroll360 - dobierzemy do twoich potrzeb najbardziej odpowiednią formę outsourcingu zatrudnienia, co pozwoli Ci efektywnie realizować swoje cele.


Dowiedz się więcej!

Data publikacji 26.05.2017

Podobne w kategorii

Umowa o praktykę absolwencką – dla kogo i kiedy?

Praktyka absolwencką to rodzaj umowy, który ułatwia absolwentom zdobycie doświadczenia i umiejętności praktycznych potrzebnych na rynku pracy. Regulowana jest przez przepisy Ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu