Wymiar urlopu w przypadku umowy o pracę

pixabay.com left right

Wymiar urlopu w przypadku umowy o pracę

Choć wymiar urlopu przysługującego pracownikowi regulowany jest przez Kodeks Pracy, wielu pracodawców nadal ma problem z tym ile dni wolnych przysługuje osobom zatrudnionym w ich firmie. Sytuacja różni się dla osób podejmujących pracę po raz pierwszy, a inna dla osób, które posiadają już doświadczenie zawodowe. Jak obliczyć ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?

Wymiar urlopu w przypadku umowy o pracę

Choć wymiar urlopu przysługującego pracownikowi regulowany jest przez Kodeks Pracy, wielu pracodawców nadal ma problem z tym ile dni wolnych przysługuje osobom zatrudnionym w ich firmie. Sytuacja różni się dla osób podejmujących pracę po raz pierwszy, a inna dla osób, które posiadają już doświadczenie zawodowe. Jak obliczyć ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?

Poznaj naszą ofertę

Pierwsza umowa o pracę - jak ustalić wymiar urlopu

Zazwyczaj najwięcej problemów sprawiają nowi pracownicy. Czy jeżeli dana osoba została zatrudniona końcem miesiąca, to nabywa ona prawa do urlopu wraz z jego zakończeniem? Czy musi minąć rok stażu jej pracy by mogła skorzystać z urlopu?

Po pierwsze musisz wiedzieć, że prawo do urlopu nabywa się wraz z każdym przepracowanym miesiącem. Co to oznacza w praktyce? Prawo do urlopu nabywa się dopiero po przepracowaniu miesiąca. Nieco inaczej jest jednak z rozliczeniem rocznym. Nawet osoba, która zatrudniona została w listopadzie, będzie już miała prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego. To nieco ułatwia sprawę, ponieważ proporcjonalne naliczanie 1/12 urlopu może powodować pewne problemy - jeśli jako pracodawca nie chcesz zgodzić się na zaokrąglenie do pełnego dnia, może się okazać, że Twojemu pracownikowi przysługuje pewna liczba pełnych dni i do tego kilka godzin urlopu.

Kolejna umowa o pracę i większy staż pracy - ile przysługuje urlopu pracownikowi?

W przypadku osób, które już mają pewien staż pracy i nie są objęte proporcjonalnym naliczaniem czasu urlopu po każdym z miesięcy pracy, liczba dni urlopu wynosi 20 lub 26. Tę większą osiąga się po przekroczeniu 10 lat pracy. Wydaje Ci się to dość proste? Nie do końca. Bo do stażu pracy wlicza się także wykształcenie. Czas ten różni się w zależności od rodzaju wykształcenia. Średnia szkoła ogólnokształcąca dodaje 4 lata do stażu pracy, średnia szkoła zawodowa dodaje 5 lat, natomiast studia wyższe lat 8. Nieco inaczej jest w przypadku zasadniczej szkoły zawodowej - ta może do stażu pracy dodać maksymalnie trzy lata, jednak to ile w rzeczywistości zostanie dodane uzależnione jest od przewidywanego czasu trwania edukacji. Takich przywilejów jednakże nie mają osoby, które ukończyły szkołę podstawową lub gimnazjum.

Czy jednak oznacza to, że jeżeli dana osoba ukończyła technikum a następnie poszła na studia wyższe to dolicza się jej do stażu pracy 12 lat? Nie jest to w tym wypadku możliwe. Podobnie jak za każdy etap wykształcenia określone są pewne wartości maksymalne, podobnie w wypadku różnych rodzajów wykształcenia czas ten nie można zostać zsumowany.

Sytuacje nietypowe, umowa na zastępstwo i zwolnienie pracownika

Często jednak problemy wynikać mogą z tego na jakiej podstawie zatrudniona jest dana osoba. W przypadku osoby, która jest na zastępstwo za danego pracownika, ma ona także prawo do urlopu w wymiarze takim jak zostało to opisane powyżej. Jeśli natomiast kończysz współpracę ze swoim pracownikiem musisz pamiętać o tym, by wypłacić mu wynagrodzenie za niewykorzystane przez niego dni urlopu. Wypłacić je musisz na podstawie specjalnie obliczonego współczynnika. Pisaliśmy też o tym nieco w naszym poprzednim artykule.

Jak sam widzisz, kwestie dotyczące naliczania urlopu nie zawsze są tak proste, jak mogłoby się to wydawać. W wielu wypadkach warto skorzystać z  porady specjalisty do spraw kadr i płac. Rozwiązaniem wybieranym przez firmy jest także outsourcing kadr i płac, o którym możesz przeczytać więcej w naszym artykule Outsourcing Kadr i Płac.

Źródła i artykuły dodatkowe:

  1. http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/778411,wymiar-urlopu-wypoczynkowego-nauczyciele-i-mundurowi-z-dluzszym-urlopem.html, [dostęp:] 9.08.2016
  2. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Urlop-wypoczynkowy-jak-go-wyliczyc-2176337.html, [dostęp:] 9.08.2016
  3. http://www.infor.pl/prawo/bezrobotny/pierwsza-praca/85259,2,Kiedy-pracownik-zyskuje-prawo-do-pierwszego-urlopu-wypoczynkowego.html, [dostęp:]9.08.2016
  4. http://www.gofin.pl/prawo-pracy/17,1,96,159785,urlop-wypoczynkowy-w-pierwszym-roku-pracy.html,  [dostęp:]9.08.2016
  5. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Urlop-wypoczynkowy-jak-go-wyliczyc-2176337.html,  [dostęp:]9.08.2016
  6. http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/346896,ukonczenie-gimnazjum-nie-wplywa-na-wymiar-urlopu.html, [dostęp:] 22.08.2016

Outsorcing kadr i płac z payroll360

Bazując na długoletniemu doświadczeniu, możemy zaoferować Ci kompleksowe usługi w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Przy współpracy z payroll360 zyskujesz spokój i bezpieczeństwo oraz obniżenie kosztów funkcjonowania własnej administracji. Dodatkowo zapewniamy dostęp do platformy online 24/7 i przejęcie obowiązków względem Urzędów. Sprawdź, który model współpracy jest najlepszy dla Ciebie!


Dowiedz się więcej!


Data publikacji: 25.08.2016

Podobne artykuły

18.03.2021

Przegląd newsów: praca zdalna, Covid, zasiłek, PPK, UoD...

Przegląd newsów luty 2021. W tym miesiącu dominuje tematyka pracy zdalnej i związanych z nią: wypadków, ochrony danych osobowych. Pojawiają się także tematy: urlopu...

27.01.2021

Termin wdrożenia PPK

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to jest i do czego ma służyć ten program?

27.01.2021

Urlop

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę- bez względu na to czy umowa została zawarta na okres próbny, czas określony, nieokreślony czy na...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się