Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Zasiłek macierzyński 16 grudnia 2020r.

Zasiłek macierzyński 16 grudnia 2020r.

Zasiłek macierzyński 16 grudnia 2020r.

Ustalanie od 16 grudnia 2020 r. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w czasie ciąży oraz zasiłku macierzyńskiego osobom, którym zmieniono wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19

Poznaj naszą ofertę

Z dniem 16 grudnia 2020r. nastąpiły znaczące zmiany w procesie wydawania zasiłków macierzyńskich dla osób na zwolnieniu chorobowym. Zmiany dotyczą głównie osób, których etat  został zmniejszy podczas przerwy od pracy. Mają zastosowanie przykładowo w sytuacji gdy podczas pandemii COVID-19 pracownik na etacie udaje się na zwolnienie i jego pracodawca zmniejsza pracownikowi część etatu np. z pełnego etatu na 0,8 etatu. 

Zasiłek macierzyński osoby pracującej będzie wyliczany na podstawie całość etatu, który realizowała jeszcze przed zredukowaniem etatu przez pracodawcę. Oznacza to, że podczas określaniu podstawy wymiaru zasiłku nie bierze się pod uwagę miesięcy przepracowanych na już okrojonym etacie, a przyjmuje się wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące sprzed obniżenia etatu biorąc pod uwagę ostatnie 12 miesięcy pracy, nie licząc przy tym miesiąca w którym powstała niezdolność do wykonywania pracy. 

Podsumowując: Zmiana z dnia 16 grudnia 2020r. sprawia, że osoby, które udały się na zasiłek chorobowy w trakcie ciąży lub zasiłek macierzyński mają prawo do odbierania pełnego zasiłku ze swojego wynagrodzenia mimo zredukowania ich etatu.

Data publikacji 27.05.2021

Podobne w kategorii

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu