Zasiłek macierzyński 16 grudnia 2020r.

{[description]} left right

Zasiłek macierzyński 16 grudnia 2020r.

Ustalanie od 16 grudnia 2020 r. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w czasie ciąży oraz zasiłku macierzyńskiego osobom, którym zmieniono wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19

Zasiłek macierzyński 16 grudnia 2020r.

Ustalanie od 16 grudnia 2020 r. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w czasie ciąży oraz zasiłku macierzyńskiego osobom, którym zmieniono wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19

Poznaj naszą ofertę

Z dniem 16 grudnia 2020r. nastąpiły znaczące zmiany w procesie wydawania zasiłków macierzyńskich dla osób na zwolnieniu chorobowym. Zmiany dotyczą głównie osób, których etat  został zmniejszy podczas przerwy od pracy. Mają zastosowanie przykładowo w sytuacji gdy podczas pandemii COVID-19 pracownik na etacie udaje się na zwolnienie i jego pracodawca zmniejsza pracownikowi część etatu np. z pełnego etatu na 0,8 etatu. 

Zasiłek macierzyński osoby pracującej będzie wyliczany na podstawie całość etatu, który realizowała jeszcze przed zredukowaniem etatu przez pracodawcę. Oznacza to, że podczas określaniu podstawy wymiaru zasiłku nie bierze się pod uwagę miesięcy przepracowanych na już okrojonym etacie, a przyjmuje się wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące sprzed obniżenia etatu biorąc pod uwagę ostatnie 12 miesięcy pracy, nie licząc przy tym miesiąca w którym powstała niezdolność do wykonywania pracy. 

Podsumowując: Zmiana z dnia 16 grudnia 2020r. sprawia, że osoby, które udały się na zasiłek chorobowy w trakcie ciąży lub zasiłek macierzyński mają prawo do odbierania pełnego zasiłku ze swojego wynagrodzenia mimo zredukowania ich etatu.


Data publikacji: 27.05.2021

Podobne artykuły

29.09.2021

Czy ZUS może odebrać świadczenie z odsetkami?

Przez najnowsze zmiany w prawie, istnieje ryzyko odebrania świadczenia wynikającego z zasiłku, już po czasie. W jakich sytuacjach może to mieć miejsce? Przeczytaj artykuł!

28.05.2021

Zmiana etatu przez pandemię pozwala przeliczyć wysokość zasiłku

Istnieje możliwość uzyskania wyższego zasiłku dla osób, które z powodu pandemii mają obniżony przez pracodawcę wymiar etatu lub zmienione na gorsze warunki zatrudnienia. Nowelizacja przepisów zawarta w tzw. specustawie...

31.03.2021

Pracownik po zaszczepieniu przeciw COVID-19

Dla większości pracodawców informacja o kwarantannie pracownika, lub zakażeniu niebezpiecznym wirusem, wiązała się z niemałymi kosztami.

18.03.2021

Przegląd newsów: praca zdalna, Covid, zasiłek, PPK, UoD...

Przegląd newsów luty 2021. W tym miesiącu dominuje tematyka pracy zdalnej i związanych z nią: wypadków, ochrony danych osobowych. Pojawiają się także tematy: urlopu na żądanie, PPK, Umowy o dzieło. Zapraszamy do...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się