Zgoda pracownika na potrącenia z wynagrodzenia: Kiedy jest prawnie skuteczna?

{[description]} left right

Zgoda pracownika na potrącenia z wynagrodzenia: Kiedy jest prawnie skuteczna?

Kiedy zgoda na potrącenie części wynagrodzenia jest prawnie skuteczna?

Zgoda pracownika na potrącenia z wynagrodzenia: Kiedy jest prawnie skuteczna?

Kiedy zgoda na potrącenie części wynagrodzenia jest prawnie skuteczna?

Poznaj naszą ofertę

Według art. 91 Kodeksu pracy, zgoda pracownika na potrącenie kwoty z jego wynagrodzenia nie może być podpisana bez znajomości wysokości tej należności dla zakładu pracy. Jeśli jest podpisana jako “blankiet” to nie jest prawnie skuteczna i pracownik ma prawo odwołać się do sądu. 

Przykładem tej sytuacji jest comiesięczne rozliczanie się pracownika z pracodawcą z użytkowania samochodu służbowego. Umowa podpisana na wierzytelność, która powstanie w przyszłości jest nieważna. Wyrażenie zgody bez znajomości kwoty potrącenia jest nieważne 

Jak rozwiązać taką sytuację? 

Najlepiej po powstaniu zaległości przygotować pracownikowi do podpisania zgody na potwierdzenie możliwości potrącania, z umieszczoną dokładną kwotą. Pracownik w ten sposób ma świadomość jaka kwota zostanie potrącona z wypłaty i czy pozostała kwota wynagrodzenia pozwoli mu zaspokoić podstawowe potrzeby socjalne, aż do kolejnej wypłaty. 

Przedmiotem zgody na potrącanie mogą być tylko takie kwoty, które są należne zakładowi pracy i określone co do wysokości.

Możesz zapoznać się z treścią wyroku sądu w tej sprawie.

Kliknij tutaj

Outsourcing zatrudnienia z payroll360

Payroll360 jest legalnie działającą agencją zatrudnienia, dzięki czemu możemy zaoferować Ci usługi związane z zatrudnieniem i rekrutacją pracowników. Twoja organizacja ograniczy czas i koszty oraz zapewni sobie większe bezpieczeństwo, związane z lepszym dopasowaniem wielkości zatrudnienia do aktualnych potrzeb. Payroll360 zapewnia usługę pracy tymczasowej lub zatrudnienia zewnętrznego.

Sprawdź naszą ofertę!


Data publikacji: 09.06.2021

Podobne artykuły

18.06.2021

E-umowa o pracę dla rolników, mikroprzedsiębiorców i gospodarstw domowych

Nowe projekty ustawy dotyczące zawierania umów o pracę dla wybranych sektorów! Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

15.06.2021

Będzie regionalizacja płacy minimalnej w Polsce?

Temat ustalania płacy minimalnej zgodnie z zamieszkiwanym regionem powraca dość często w debatach.Zapoznaj się ze szczegółami raportu "Regionalizacja płacy minimalnej w Polsce - Rozważania"

14.06.2021

Kalkulator wynagrodzeń dla umów o pracę w 2022

Kalkulator pozwoli nam oszacować wysokość naszej pensji netto, w oparciu o podaną kwotę brutto znajdującą się na umowie. Dodatkowo zainteresowany zobaczy jakie korzyści dla niego niesie rządowy program “Polski...

27.01.2021

Pasek płacowy (pasek wynagrodzeń)

Różnice pomiędzy wynagrodzeniem brutto a wynagrodzeniem netto, które wpływa na konto pracownika, mogą być z jego perspektywy znaczące. Różnice te uzależnione są od potrąceń, jakich dokonuje się z wynagrodzenia. Wszelkie...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się