Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Zmiana etatu przez pandemię pozwala przeliczyć wysokość zasiłku

Zmiana etatu przez pandemię pozwala przeliczyć wysokość zasiłku

Zmiana etatu przez pandemię pozwala przeliczyć wysokość zasiłku

Istnieje możliwość uzyskania wyższego zasiłku dla osób, które z powodu pandemii mają obniżony przez pracodawcę wymiar etatu lub zmienione na gorsze warunki zatrudnienia. Nowelizacja przepisów zawarta w tzw. specustawie covidowej pozwala ponownie przeliczyć kwalifikujące się świadczenia. Podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia społecznego zależy od wymiaru czasu pracy pracownika, w związku z tym zmiany wymiaru etatu wpływają na wysokość tych świadczeń. Dzieje się tak również w sytuacji, gdy zmiana ta nastąpi już w trakcie wypłacania zasiłku.

Poznaj naszą ofertę

Zapobieganie skutkom pandemii COVID-19 dla pracowników

W celu zapobieżenia negatywnym dla pracowników konsekwencjom działań podejmowanych przez pracodawcę w związku z pandemią, nowelizacja przepisów określa dwie sytuacje, w których podstawa wymiaru zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego nie jest przeliczana według normalnych zasad. Dzieje się tak w przypadku osób, którym pracodawca zmniejszył wymiar czasu pracy lub wprowadził gorsze warunki zatrudnienia.

Trzeba pamiętać, że zmiana ta dotyczy tylko sytuacji, w których obniżenie czasu pracy lub pogorszenie warunków zatrudnienia zostało dokonane w okresie pobieranego wcześniej zasiłku i jeśli między okresami pobierania poprzedniego zasiłku a nowym zasiłkiem nie było przerwy dłuższej niż trzy miesiące. Przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

Zmiana podstawy wymiaru świadczeń z mocą wsteczną

Zmiana przepisów została wprowadzona z mocą wsteczną, a zatem dotyczy także tych pracowników, którym pracodawca lub ZUS już ustalił obniżoną podstawę wymiaru. Bardzo ważne jest jednak to, że ponowne obliczenie wysokości podstawy wymiaru świadczeń odbywa się na wniosek pracownika. Bez takiego wniosku pracodawca nie ma obowiązku, by to zrobić.

Wyższe świadczenia chorobowe i macierzyńskie

Osoba pobierająca zasiłek chorobowy lub macierzyński, której pracodawca z powodu pandemii zmniejszył wymiar etatu lub zmienił warunki zatrudnienia na mniej korzystne, może więc dzięki covidowej specustawie uzyskać po przeliczeniu wyższe świadczenia chorobowe i macierzyńskie. Po wprowadzeniu nowych przepisów zasady ustalania podstawy ich wymiaru dla takich osób się zmieniły. Podstawa ta może zostać przeliczona ponownie, ale tylko na wniosek pracownika.

Data publikacji 28.05.2021

Podobne w kategorii

Administracja kadr i płac - klucz do efektywności

Zarządzanie firmą w Polsce ewoluuje na naszych oczach, napędzane globalnymi trendami i obecnością międzynarodowych graczy na rynku. Wśród tych zmian, administracja kadr i płac wyłania się jako kluczowy obszar, w którym...

Płaca minimalna w 2024

W nadchodzącym roku, polskie przedsiębiorstwa staną przed wyzwaniem adaptacji do istotnych zmian w przepisach dotyczących płacy minimalnej. Te zmiany, które wejdą w życie w 2024 roku, nie tylko wpłyną na sposób...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu