payroll360

menu

Obliczanie wynagrodzenia

pixabay.com left right

Obliczanie wynagrodzenia

Na umowach cywilno-prawnych pracuje aż 32,5% zatrudnionych w wieku od 21 do 25 lat. Choć umowa o dzieło jest mniej popularna od umowy zlecenia, dowiedz się, jak przebiega obliczanie wynagrodzenia również w tym przypadku.

Obliczanie wynagrodzenia

Na umowach cywilno-prawnych pracuje aż 32,5% zatrudnionych w wieku od 21 do 25 lat. Choć umowa o dzieło jest mniej popularna od umowy zlecenia, dowiedz się, jak przebiega obliczanie wynagrodzenia również w tym przypadku.

 

 

Kiedy umowa o dzieło?

Pamiętaj, że nie możesz zawierać umowy o dzieło, jeśli zlecone zadanie polega na wykonywaniu powtarzalnych czynności albo wiąże się z obowiązkiem regularnego przebywania w określonych godzinach i miejscu. Co to oznacza? Nie wolno Ci zawrzeć umowy o dzieło np. z pracownikiem biura, którego praca wiąże się z przebywaniem w biurze w stałych godzinach, np. pięć dni w tygodniu od 9:00 do 17:00. Zgoda pracownika na taką formę zatrudnienia niczego tu nie zmienia. W takim przypadku zobowiązany jesteś do zawarcia umowy o pracę. Prawo to jednak jest regularnie łamane.

Umowa o dzieło powinna być zawierana wówczas, gdy oczekujesz wykonania jednorazowej pracy o konkretnych skutkach, dlatego idealnie nadaje się np. dla artystów.

Zanim przystąpisz do obliczeń, zastanów się, jakiego typu jest umowa o dzieło, którą chcesz zawrzeć (albo już zawarłeś). Czy wymaga przeniesienia praw autorskich? Zadbaj o to, jeśli potrzebujesz wielokrotnie korzystać z wykonanego dla Ciebie “dzieła”, np. napisanego programu lub grafiki (loga firmy?). W zależności od tego, czy w umowie zachodzi przeniesienie praw autorskich, przy obliczaniu wynagrodzenia obowiązują Cię inne stawki.

 

 

Obliczanie wynagrodzenia - jak to zrobić?

 

Prześledźmy najpierw sytuację, w której wykonawca dzieła przenosi na Ciebie prawa autorskie. Wówczas koszty uzyskania przychodu wynoszą 50%. Co to oznacza w praktyce?

Najpierw obliczasz koszty, a następnie odejmujesz je od kwoty brutto i otrzymujesz dochód.

Od dochodu obliczasz podatek w wysokości 18% odprowadzany do Urzędu Skarbowego. Następnie wracasz do kwoty brutto i odejmujesz od niej kwotę podatku.

To wszystko! Pamiętaj jednak, że stawka 50% obejmuje tylko te przypadki, gdy roczny przychód brutto wykonawcy dzieła nie przekracza kwoty 85528 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty, wynagrodzenie które przekracza w/w przychód, będzie objęte 20% kosztami uzyskania przychodu.

Przykład: 

Kontakt z naszymi specjalistami

1500 zł brutto - [1500 zł - (1500 zł x 50% koszty uzyskania przychodu)] x 18% stawka podatku = 1500 zł - 135 zł = 1365 zł netto

Jeśli osoba, z którą zawierasz umowę o dzieło, nie robi nic związanego z przenoszeniem praw autorskich, wówczas obowiązuje Cię jednolita stawka 20% kosztów uzyskania przychodu.

Tak jak w poprzednim przypadku, obliczasz 20% kwoty brutto, które następnie od niej odejmujesz. Wynik oznacza dochód, od którego obliczasz podatek dochodowy 18%. Gdy podatek odejmiesz od kwoty brutto, otrzymasz pensję netto, czyli to, co wykonawca znajdzie na swoim koncie po wykonaniu dzieła.

Przykład: 

1500 zł brutto - [1500 zł - (1500 zł x 20% koszty uzyskania przychodu)] x 18% (stawka podatku = 1500 zł - 216 zł = 1284 zł netto

Korzyści i wady

Umowa o dzieło, choć jest najrzadszą formą zatrudnienia w Polsce, posiada pewne niezaprzeczalne zalety, zarówno dla zamawiającego, jak i przyjmującego zamówienie. Wielkim plusem jest jej elastyczność. Ty, jako zamawiający, możesz w każdej chwili odstąpić od umowy, jeśli uznasz, że nie jest ona dla Ciebie tak korzystna, jak na początku zakładałeś. Ponadto umowa o dzieło wiąże się z niższymi kosztami zatrudnienia niż w przypadku umowy zlecenie czy umowy o pracę. To oznacza mniejsze obciążenie dla Ciebie, ale także zadowolenie pracownika, który otrzymuje wyższą kwotę “na rękę”.

Kolejną zaletą jest to, że nie potrzebujesz nadzorować pracy wykonawcy dzieła, który sam sobie jest kierownikiem i zależy mu na zrealizowaniu zadań w optymalnym czasie. W przypadku umowy o dzieło tylko to się liczy: zadanie wykonane w określonym terminie. Ciebie, jako zamawiającego, nie musi interesować ilość godzin, które pracownik w tym celu poświęcił

Za trudne?

Obliczanie wynagrodzenia na podstawie umowy o dzieło jest łatwiejsze niż w przypadku umowy zlecenia czy umowy o pracę - omija Cię obliczanie ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Mimo to może sprawić Ci problem.

Jeśli obliczenia wydają Ci się trudne, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Zgłoś się do payroll360. Gwarantujemy administrację kadr i płac na najwyższym poziomie.

 

 

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się