payroll360

menu

Portal pracowniczy zmieni Twoje życie

{[description]} left right

Portal pracowniczy zmieni Twoje życie

Kiedy wracam pamięcią wstecz do pracy w jednej z firm, w której byłam zatrudniona, przypominam sobie twarze z wyraźnym grymasem, pełne obaw i lekkiego rozczarowania- twarze klientów. „Będę czekał miesiąc zanim to załatwię”, „muszę wysłać prośbę na drugi koniec Polski, bo tam jest główna siedziba firmy”,  „naprawdę jest to konieczne?”. Właśnie przez pryzmat ich reakcji i wypowiadanych komentarzy ukształtowało mi się pewne wyobrażenie o dziale kadr i płac. Nie znając go osobiście, już się go bałam. Tymczasem okazał się całkiem przyjazny,  a to za sprawą Portalu Pracowniczego.

Portal pracowniczy zmieni Twoje życie

Kiedy wracam pamięcią wstecz do pracy w jednej z firm, w której byłam zatrudniona, przypominam sobie twarze z wyraźnym grymasem, pełne obaw i lekkiego rozczarowania- twarze klientów. „Będę czekał miesiąc zanim to załatwię”, „muszę wysłać prośbę na drugi koniec Polski, bo tam jest główna siedziba firmy”,  „naprawdę jest to konieczne?”. Właśnie przez pryzmat ich reakcji i wypowiadanych komentarzy ukształtowało mi się pewne wyobrażenie o dziale kadr i płac. Nie znając go osobiście, już się go bałam. Tymczasem okazał się całkiem przyjazny,  a to za sprawą Portalu Pracowniczego.

Coraz większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na aktywne uczestnictwo w procesie Employer Branding’u, który w dobie wzrastającej rywalizacji o pozyskanie lojalnego i zaufanego pracownika zaczyna odgrywać bardzo znaczącą rolę. Jednym z narzędzi budowania pozytywnego wizerunku chętnie wykorzystywanym przez firmy staje się portal pracowniczy. Jest to pewne novum, które gdybyśmy mieli użyć muzycznej nomenklatury, wchodzi na listy przebojów. To właśnie dzięki niemu wspomnienia o długim oczekiwaniu na załatwienie sprawy w dziale kadr odchodzą w zapomnienie.

Oko w oko z nieznanym

Portal pracowniczy to platforma, do której mają bezpośredni dostęp pracownicy poszczególnych firm, ale i kadra kierownicza. Z punktu widzenia pracownika to doskonałe rozwiązanie zważywszy na to, że za jego pośrednictwem może złożyć wniosek o urlop, o wydanie konkretnego zaświadczenia, uzyskać informacje o limitach nieobecności czy też zweryfikować jakie odbył szkolenia lub kiedy przypada termin kolejnych badań lekarskich. Uzyskuje wgląd do swoich wynagrodzeń, może zobaczyć jak kształtują się jego oceny pracownicze czy też samodzielnie zaktualizować swoje dane. Portal jest także miejscem rozwijania kompetencji pracowników i podnoszenia ich kwalifikacji przy pomocy szkoleń e-learningowych. Co niezwykle istotne, można się do niego logować przy użyciu komputera, laptopa, smartfonu czy tabletu, nie tylko przez wewnętrzną, firmową sieć, ale również z wykorzystaniem tej zewnętrznej i nie obniża to poziomu bezpieczeństwa. Gdyby przełożyć relacje portalu z pracownikiem na rzeczywistość to okazałby się naszym sprzymierzeńcem, z którym o dowolnej porze i w dowolnym miejscu możemy swobodnie wypić kawę.

Korzyści dla pracodawcy

Z kolei, przełożeni zyskują dostęp do informacji o swoich pracownikach i dzięki temu mogą efektywniej realizować swoje funkcje zarządcze. „Wielki Brat patrzy”- powiedzą zapewne sceptycy, ale z takim stwierdzeniem trudno się zgodzić. Choćby dlatego, że pracownik składając wniosek o urlop do swojego zwierzchnika, który ma również dostęp do portalu, zdecydowanie skraca okres oczekiwania na odpowiedź. Przełożony zamiast konsultować tę kwestię z działem kadr i czekać na informację zwrotną ile pracownikowi przysługuje jeszcze dni wolnych do wykorzystania, może natychmiast zalogować się na platformę i niezwłocznie wydać decyzję.

Być albo nie być

Czas to pieniądz jak mówi stare porzekadło. Dosłownie, bo wdrożenie portalu pracowniczego w każdej firmie pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności ze względu na fakt, że eliminuje się konieczność wynajmowania dodatkowej powierzchni na gromadzenie stosu papierów w archiwum. A w przenośni, bo w dobie cyfryzacji, dynamicznego rozwoju nowych technologii i natłoku obowiązków zarówno pracownicy, jak i kadra zarządzająca cenią sobie każdą minutę, a jak wiemy są one przecież bezcenne.  Na korzyść portalu pracowniczego przemawiają nie tylko względy ekonomiczne, ale również szybkość przepływu informacji, która w znaczącym stopniu poprawia ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i zwiększa jego wydajność. Trudno natomiast jednoznacznie ocenić wpływ platformy na walory wizerunkowe firmy. Specjaliści od budowania odpowiedniej prezencji u ludzi często posługują się stwierdzeniem: jak Cię widzą tak Cię piszą i myślę, że ma to również swoje uzasadnienie w odniesieniu do każdego podmiotu gospodarczego.

Portal pracowniczy to...

Portal pracowniczy obok szkoleń, dodatkowych benefitów dedykowanych dla pracowników, atrakcyjnego wynagrodzenia, pysznej kawy i wyjazdów integracyjnych staje się ważnym elementem, który niejednokrotnie decyduje o sposobie postrzegania firmy na rynku pracy. Przedsiębiorstwo aktywnie korzystające z jego zasobów może się wydać pracownikowi bardziej przystępne i otwarte, ponieważ w ten sposób dba o jego sprawy, chce by dysponował wystarczającym zbiorem informacji i buduje dobrą atmosferę w środowisku w jakim działa. Zapewne wiele firm zadaje sobie obecnie pytanie czy być tak innowacyjnym czy nie być, a szukając odpowiedzi natrafiają na szereg wątpliwości. Analizując jednak korzyści płynące z zastosowania powyższego rozwiązania odpowiedź wydaje się oczywista.

W obliczu zmian jakie powszechnie zachodzą w działach Human Resources w coraz większej liczbie przedsiębiorstw dzięki wdrożeniu portalu pracowniczego, usiłuję sobie wyobrazić jak teraz zareagowaliby potencjalni klienci na wieść o tym, że muszą dostarczyć jakiś konkretny dokument właśnie z działu kadr. Pewnie powiedzieliby: ”Nie ma najmniejszego problemu”.

Dominika Madej

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

TUV NORD Polska Sp. z.o.o.
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się