- 1. Czym jest PFRON? » czytaj więcej
- 2. Kogo dotyczą wpłaty na PFRON? » czytaj więcej
- 3. Kto jest zwolniony ze składek na PFRON? » czytaj więcej
- 4. Jak ustala się wysokość składek na PFRON? » czytaj więcej
- 5. Jak ustala się stan zatrudnienia? » czytaj więcej
- 6. Do kiedy opłaca się składki na PFRON? » czytaj więcej
- 7. Ulgi we wpłatach na PFRON » czytaj więcej
Czym jest PFRON?
PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to organ administracji publicznej, którego celem jest wspieranie rehabilitacji oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Działania podejmowane przez PFRON mają ułatwić im podjęcie pracy oraz życie w społeczeństwie, rodzinie. PFRON dba o utrzymanie miejsc pracy. Przekazuje również dopłaty do pensji pracowniczych, opłaca uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej, wspiera w opłacaniu składek do ZUS-u.
Niektórzy polscy pracodawcy są zobowiązani do dokonywania stałych, comiesięcznych wpłat do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w skrócie określanego jako PFRON. Na kim ciąży obowiązek opłacania składek i w jakiej wysokości? W jakim terminie należy uiścić wymagane należności i czy przysługują z tego tytułu jakieś ulgi?
Aby uzyskać odpowiedzi na te oraz inne pytania, konieczne jest odwołanie się do ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.