Podatek od służbowego samochodu?

{[description]} left right

Podatek od służbowego samochodu?

Korzystacie ze służbowego auta prywatnie? W związku z planami wprowadzenia zmian dotyczących Polskiego Ładu już niedługo będziecie musieli zapłacić nowy podatek zależny od mocy pojazdu. Przeczytajcie więcej.

Podatek od służbowego samochodu?

Korzystacie ze służbowego auta prywatnie? W związku z planami wprowadzenia zmian dotyczących Polskiego Ładu już niedługo będziecie musieli zapłacić nowy podatek zależny od mocy pojazdu. Przeczytajcie więcej.

Poznaj naszą ofertę

Przychód z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych 

Projekt Polski Ład ma wnieść sporo zmian w różnych obszarach. Jedną z nich jest wprowadzenie opłaty za przychód pracownika z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych. Zależnie od pojemności silnika auta przychód będzie miał wysokość 250 i 400 zł za miesiąc. Dla aut z silnikiem mniejszym niż 1600 cm3 wyniesie tę niższą kwotę. Istotne jest, że przychód obliczany będzie proporcjonalnie do dni, w których samochód służbowy wykorzystywany był do celów prywatnych. Za każdy dzień jest to 1/30 kwoty.

Ile wyniesie podatek? 

Zmiana dotycząca sposobu rozliczenia samochodu będzie dotyczyła określenia ryczałtu, biorąc pod uwagę moc silnika, wykorzystując podział na samochody do 60kW oraz 60 kW i więcej. 

Przepis, który to określa to pkt 1 i 2 w ust. 2a art. 12 ustawy o PIT:

„1) 250 zł miesięcznie – dla samochodów:

  1. a) o mocy silnika do 60 kW,
  2. b) stanowiących pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia  2018  r. o  elektromobilności  i  paliwach  alternatywnych  (Dz.  U.  z 2021 r. poz. 110) lub pojazd napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy; 

2) 400 zł miesięcznie – dla samochodów innych niż wymienione w pkt 1.”

Trzeba podkreślić, że moc podana w ustawie jest stosunkowo niska. Dodatkowo zmiana w Polskim Ładzie dotyczy płacenia mniejszego podatku tym, którzy używają aut przyjaznych środowisku.

Przeczytaj także artykuł na temat zgody na potrącenie kwoty np. za użytkowanie samochodu z wypłaty.

Kliknij tutaj


Data publikacji: 09.08.2021

Podobne artykuły

13.09.2021

Jak będzie rozliczana składka zdrowotna w 2022 roku?

8 września bieżącego roku, Ministerstwo Finansów zaprezentowało zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, która wiąże się ze zmianami podatkowymi Polskiego Ładu. Jakich zmian możemy się spodziewać?

14.06.2021

Kalkulator wynagrodzeń dla umów o pracę w 2022

Kalkulator pozwoli nam oszacować wysokość naszej pensji netto, w oparciu o podaną kwotę brutto znajdującą się na umowie. Dodatkowo zainteresowany zobaczy jakie korzyści dla niego niesie rządowy program “Polski...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się