Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Rozliczenie czasu pracy - podstawowe zagadnienia

Rozliczenie czasu pracy - podstawowe zagadnienia

Rozliczenie czasu pracy - podstawowe zagadnienia

Rozliczenie czasu pracy jest podstawowym zagadnieniem kadrowym oraz kamieniem węgielnym, na którym opiera się funkcjonowanie wielu firm. Pozwala na jasne zmierzenie, ile godzin w ciągu danego okresu osoba zatrudniona spędziła na wykonywaniu powierzonych jej obowiązków. Dzisiaj przedstawimy najbardziej podstawowe pojęcia związane z rozliczaniem czasu pracy.

Poznaj naszą ofertę

Jak rozliczać czas pracy?

Każdy pracownik podlega pod dwie normy rozliczenia godzin. Pierwsza to czas pracy dobowy. Druga określa ilość godzin, jaką dana osoba może przepracować w ciągu tygodnia.

Warto pamiętać o obowiązkowym czasie przeznaczonym na odpoczynek. Ważnym zagadnieniem są też godziny nadliczbowe. Muszą zostać naliczone, jeśli jedna z norm zostanie przekroczona.

Najważniejsze zagadnienia

Norma czasu pracy

Norma czasu pracy - określa maksymalną ilość godzin, jaką według prawa może przepracować dana osoba. Jest określona w artykule 129 Kodeksu Pracy.

Wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy - liczba godzin do przepracowania w ciągu dnia, tygodnia oraz okresu rozliczeniowego. Jest bardzo mocno zalecane, aby pracownik nie musiał pracować więcej niż osiem godzin na dobę. Wszystko zależy jednak od branży oraz jej specyfiki. Oczywiście dokładna długość pracy jest w tym wypadku zależna też od preferencji pracownika.

Doba pracownicza

Doba pracownicza - dwadzieścia cztery godziny służące jako jednostka rozliczeniowa dla kadrowców. Zaczyna się nie o północy, ale w momencie rozpoczęcia wykonywania obowiązków służbowych przez pracownika (czyli na przykład o dziewiątej).

Tydzień

Tydzień - liczy siedem dni, ale podobnie jak doba pracownicza rozpoczyna się w momencie podjęcia obowiązków. W większości branż tydzień pracy trwa od poniedziałku do niedzieli. Jeśli jednak, z jakichś powodów dzień wolny wypada w poniedziałek, tydzień pracy będzie trwał od wtorku przez kolejnych siedem dni.

Pora nocna

Pora nocna - co ciekawe noc może trwać w innych godzinach w zależności od branży i firmy. Kodeks Pracy określa, że pora nocna musi zawierać się między dwudziestą pierwszą a siódmą rano. Musi też trwać osiem godzin. To jednak pracodawca określa, o które osiem godzin chodzi.

Odpoczynek dobowy

Odpoczynek dobowy - pracownik w ciągu każdych dwudziestu czterech godzin ma prawo do przynajmniej jedenastu godzin odpoczynku. Kodeks Pracy dopuszcza nieliczne odstępstwa od tej zasady. Czas relaksu może być przerwany, jeśli dana osoba jest odpowiedzialna za zarządzanie obiektem albo ratowanie życia i zdrowia.

Odpoczynek tygodniowy

Odpoczynek tygodniowy - dłuższy odpowiednik odpoczynku dobowego. Pracodawca ma obowiązek zagwarantować zatrudnionym przez siebie pracownikom przynajmniej trzydzieści pięć godzin nieprzerwanego odpoczynku w trakcie każdego tygodnia pracy.

Dni wolne

Dni wolne - co ciekawe, jeśli dany system pracy przewiduje pracę w niedzielę i święta, Kodeks Pracy daje również możliwość wykonywania obowiązków służbowych w dni ustawowo wolne. Pracodawca ma jednak wtedy obowiązek zapewnić osobie zatrudnionej równoważną ilość dni wolnych.

Rozliczanie czasu pracy według prawa

Dokumentem, który określa godziny pracy oraz prawa osoby zatrudnionej w Polsce jest Kodeks Pracy.

Regulacje dotyczące norm i wymiaru czasu pracy znajdziemy w rozdziale drugim w artykułach od 129 tego do 131 szego.

Z kolei rozdział czwarty, a konkretnie artykuły od 135 do 150, przedstawia systemy pracy oraz rozkład czasu pracy.

Aby zapoznać się z zasadami rozliczania godzin nadliczbowych, musimy zajrzeć do rozdziału piątego (artykuł 151).

Dodatkowo Kodeks Pracy określa jakie zapisy powinny znaleźć się w regulaminie danej firmy. Narzuca on znaczne ograniczenia odnośnie systemu pracy, jej czasu oraz sposobu wyznaczania dni wolnych.

Decydując się na usługi outsourcingu kadr i płac payroll360 jesteś pod opieką dedykowanych doradców działu Kadry i Płace. Specjaliści współpracują z Twoją organizacją zdalnie lub stacjonarnie - zależnie od wybranego pakietu. Obsługę realizujemy za pomocą nowoczesnych narzędzi IT, dopasowanych do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami i sprawdź!


Dowiedz się więcej!

Data publikacji 27.01.2021

Podobne w kategorii

Jak ewidencjonować pracę zdalną?

Dla celów prawidłowego ustalania wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą pracodawca jest zobowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy oddzielnie dla każdego zatrudnianego w firmie pracownika. Ewidencjonowaniu...

Tagi:

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu