Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, rząd szuka możliwości na zapewnienie Polakom godnego bytu po przejściu na emeryturę. Dlatego powstał program zakładający, że na dodatkową emeryturę złoży się pracownik, pracodawca i rząd. Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku i wdrażana jest etapami, począwszy od największych pracodawców.
Pomysł, by oszczędzać na emeryturę i odkładać pieniądze na dodatkowym koncie, dopiero wchodzi w życie. Przystąpienie do programu jest dobrowolne, więc można korzystać z tej formy zabezpieczenia na przyszłość, ale nie jest to obowiązkiem pracownika. Dotychczas szacuje się, że do programu przystąpiło ok. 39 % uprawnionych.
Etapy wdrażania PPK - Pracowniczych Planów Kapitałowych
PPK, czyli Pracownicze plany kapitałowe wdrażane są etapami. Docelowo mają objąć pracowników w całym kraju, ze wszystkich branż i przedsiębiorstw. Tymczasem pierwszy etap zakończył się 12 listopada 2019 roku i objął 1,13 mln pracowników największych przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 250 osób. Od stycznia 2020 do PPK mogą przystąpić średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 250 osób. Na lipiec 2020 roku planowane jest dalsze rozszerzenie rządowego programu o firmy zatrudniające powyżej 20 osób. Kolejne etapy wdrażania PPK, mają się rozpocząć 1 stycznia 2021 i obejmować pracowników sektora finansów publicznych. Liczy on aż 5,7 mln osób.
Jak przystąpić do PPK?
Program zakłada dwie drogi przystąpienia do PPK: dla pracowników i pracodawców. Najpierw, w odgórnie ustalonym terminie, pracodawcy przystępują do Planu. Zgłaszają wnioski do Państwowego Funduszu Rozwoju i podpisują umowę. Następnie, gdy uruchomione zostaną środki, do planów włączają się pracownicy. Osoby w wieku 18-55 lat zapisywane są automatycznie przez pracodawcę, lecz w każdej chwili mogą wypisać się z Planu. Natomiast ludzie po 55 roku życia sami wnioskują o dopisanie do PPK.
Wysokość miesięcznych składek w Pracowniczym Planie Kapitałowym
Najważniejszą zasadą Pracowniczych Planów Kapitałowych, jest równomierna partycypacja wszystkich zainteresowanych. Pracownik płaci 2% wynagrodzenia miesięcznego brutto, a 1,5 % brutto, dopłaca pracodawca. Wyjątkiem są osoby zarabiające mniej, niż 120 % minimalnego wynagrodzenia. One mogą płacić 2 % lub wnioskować o obniżenie tej kwoty do 0,5% wynagrodzenia. Ze strony rządu, 20 zł miesięcznie dopłaca państwowy Fundusz Pracy. Bonus powitalny to 250 zł, który otrzyma na konto emerytalne każdy pracownik w pierwszym roku przystąpienia do PPK.