Odpowiedzialność wobec ZUS

{[description]} left right

Odpowiedzialność wobec ZUS

Kontrole przeprowadzane przez takie organy jak ZUS mogą spowodować wiele problemów dla przedsiębiorców. Niedopatrzenia w dokumentacji, czy nawet zapewnienie o dopełnieniu pewnych obowiązków także może stać się przyczyną problemów. Jak zatem postępować i jak w tym kontekście może pomóc firma świadcząca usługi outsourcingu kadr i płac?

Odpowiedzialność wobec ZUS

Kontrole przeprowadzane przez takie organy jak ZUS mogą spowodować wiele problemów dla przedsiębiorców. Niedopatrzenia w dokumentacji, czy nawet zapewnienie o dopełnieniu pewnych obowiązków także może stać się przyczyną problemów. Jak zatem postępować i jak w tym kontekście może pomóc firma świadcząca usługi outsourcingu kadr i płac?

Kontrola ZUS - na co powinien zwrócić uwagę płatnik?

Terminowość i rzetelność - to dwa słowa, jakie znaleźć można w tekście opublikowanym na stronie ZUS - http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=4629. Pisząc o przeprowadzanych przez siebie kontrolach, organ ten uczula na pewne aspekty prowadzonych przez każdego przedsiębiorcę działań. Najlepszym przygotowaniem do kontroli jest oczywiście terminowe i dobre prowadzenie wszelkiej dokumentacji (związanej między innymi ze zgłaszaniem pracowników do ZUS - zarówno jeśli chodzi o ich ubezpieczanie, jak i zgłaszanie rent i emerytur) oraz oczywiście udostępnienie jej podczas kontroli. Mimo to, wiele osób stresuje się podczas jej przeprowadzania.

Ile trwa kontrola ZUS?

Kontrola ZUS może trwać od 12 do 48 dni - długość jej trwania jest uzależniona od tego jakiego rodzaju firma podlega kontroli - przede wszystkim pod uwagę brana jest jej wielkość. Mikroprzedsiębiorców dotyczy najmniejszy wymiar, natomiast firmy zatrudniające większą ilość osób, liczyć się muszą z kontrolami trwającymi większą ilość dni.

Niezależnie jednak od wielkości firmy, istotnym jest, że należy ją w pewien sposób ułatwić osobie kontrolującej. Poprzez udostępnienie danych oraz miejsca, w którym będzie mogła sprawować kontrolę.

Outsourcing kadr i płac - jak sprawdza się w przypadku kontroli

W przypadku kontroli korzystanie z usługi outsourcingu kadr i płac sprawdza się na dwa sposoby. Po pierwsze korzyścią jest samo przejęcie obowiązków podczas kontroli - ani pracodawca ani pracownicy nie muszą martwić się o swój komfort. Przedstawione zostało to w animacji:

Skontaktuj się z nami

W przypadku gdy dojdzie do nieprawidłowości, przedsiębiorca oraz zespół także są chronieni. Odpowiedzialność przejmowana jest przez firmę zewnętrzną, a ewentualne koszta pokrywane są także przez nią. Więcej o tej usłudze przeczytać możesz na: https://www.payroll360.pl/outsourcing-kadr-i-plac

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy. Pozwól nam zaopiekować się Twoją firmą.

Źródła

  1. http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=4629, [dostęp:] 22.09.2016
  2. http://poradnik.wfirma.pl/-jak-wyglada-kontrola-z-zus, [dostęp:] 22.09.2016
  3. http://www.polskieradio.pl/42/3084/Artykul/1107781,Czy-firma-powinna-sie-obawiac-kontroli-ZUS, [dostęp:] 22.09.2016

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się