Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Outsourcing płac - zalety i wady

pixabay.com

Outsourcing płac - zalety i wady

93% polskich przedsiębiorstw zleca firmom zewnętrznym zadania z zakresu logistyki, informatyki czy operacji pomocniczych . Kolejne 2% planuje zrobić to w przyszłości. W dobie popularności outsourcingu wielu z nas zadaje sobie pytanie: czy outsourcing płac to dobre rozwiązanie? Coraz bardziej popularną praktyką staje się zlecanie firmie zewnętrznej naliczania wynagrodzeń, czyli tak zwany payroll - outsourcing płac. Niezależnie od popularności tego rozwiązania, nie należy zapominać, że najważniejsze, aby usługa ta opłacała się konkretnemu przedsiębiorstwu, a więc odpowiadała profilowi Twojej firmy.

Poznaj naszą ofertę

Najważniejsze w outsourcingu płac jest odciążenie Twojej firmy, która dzięki temu może się skupić na innych, właściwych sobie celach. Jest to szczególnie ważne w przypadku wielkich korporacji, o rozbudowanej strukturze, ale również w wypadku mniejszych firm, które muszą wydawać znaczne środki na utrzymywanie wewnętrznych działów administracji.
Tu pojawia się druga zaleta: efektywność administracji w przypadku firm wyspecjalizowanych w outsourcingu płac jest bez porównania wyższa. Zatrudniając specjalistów, możesz skorzystać z doświadczenia danej firmy i najlepszych wypracowanych przez nią metod. Dzięki temu w znacznym stopniu ograniczasz ryzyko związane np. z wypłynięciem danych osobowych pracowników czy informacji dotyczących wynagrodzeń.
Ponadto, gdy zlecasz obsługę wynagrodzeń podmiotowi zewnętrznemu, wówczas kontrole urzędowe przeprowadzane są najczęściej w obecności specjalistów, co - znowu - odciąża Twoją firmę.
Redukcja ryzyka przy outsourcingu płac związana jest także, z tym że zlecając działania specjalistom, zawsze możesz mieć pewność, iż naliczanie odbywać się będzie zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, co eliminuje ewentualne kary i odsetki nakładane przez urzędy.
Ostatnią zaletą outsourcingu płac związaną z jakością usług jest terminowość, którą w swoich atutach wymieniają praktycznie wszystkie firmy specjalizujące się w naliczaniu wynagrodzeń.

Czy są jakieś minusy?

Jak widzisz, zalet outsourcingu płac jest naprawdę dużo. Czy zatem istnieją wady takiego rozwiązania?
Podstawowe pytanie, jakie przeważnie zadają sobie przedsiębiorcy, brzmi: czy mnie na to stać? Outsourcing naliczania płac - prócz tego, że wygodny i efektywny - jak każda inna usługa oczywiście kosztuje. A zatem niekoniecznie musi się opłacać np. małemu, dopiero startującemu przedsiębiorstwu. W pozostałych przypadkach outsourcing płac powinien pozwolić Ci znacznie zredukować koszty naliczania płac.
Należy również rozważyć ryzyko trafienia na firmę niesolidną, która nie wywiąże się z ustalonych umów i terminów. Jest to jednak ryzyko w dużej mierze pomijalne, jeśli postawisz na firmy o sprawdzonej renomie.

Outsourcing płac - czy warto?

Niekiedy pojawiają się głosy krytykujące samą istotę outsourcingu, czyli zlecania podmiotowi zewnętrznemu zadań niezwiązanych z istotą działalności firmy. W tych komentarzach dotyka się kwestii zaburzenia relacji pracodawca-pracownik. Miałoby się to dziać poprzez wprowadzenie ogniwa pośredniego - firmy zewnętrznej, co rzekomo prowadzić by miało do braku poczucia odpowiedzialności za pracowników, którzy ostatecznie, mimo iż pośrednio, pracują na rzecz Twojej - zlecającej naliczanie płac - firmy. Są to jednak opinie coraz mniej popularne. W przeważającej większości przypadków outsourcing płac okazał się rozwiązaniem bardzo korzystnym dla wielu firm, zapewniając wymierne korzyści, o których mowa powyżej. Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem takiego rozwiązania, zgłoś się do nas! payroll360 oferuje kompleksową obsługę w zakresie kadr i płac oraz zapewnia gwarancję jakości i bezpieczeństwa świadczonych usług (certyfikaty TUV Nord).

Sprawdź jakie korzyści wynikają ze współpracy z payroll360

Outsourcing kadr i płac z payroll360

Decydując się na usługi outsourcingu kadr i płac payroll360 jesteś pod opieką doświadczonych specjalistów działu Kadr i Płac. Dedykowani opiekunowie współpracują z Twoją organizacją zdalnie lub stacjonarnie - zależnie od wybranego pakietu. Obsługę realizujemy za pomocą nowoczesnych narzędzi IT, dopasowanych do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami i sprawdź!

Outsourcing kadr i płac w praktyce - przeczytaj więcej

Data publikacji 06.09.2022

Podobne w kategorii

Wewnętrzny dział kadr i płac czy outsourcing?

Kadry i płace to obowiązkowy i jeden z najważniejszych działów niemal każdej firmy, dbający o zachowanie ciągłości obsługi wszystkich zatrudnianych w niej pracowników. Dzisiaj obsługa kadrowa i płacowa nie musi...

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu