Outsourcing płac - zalety i wady
Outsourcing płac - zalety i wady
Najważniejsze w outsourcingu płac jest odciążenie Twojej firmy, która dzięki temu może się skupić na innych, właściwych sobie celach. Jest to szczególnie ważne w przypadku wielkich korporacji, o rozbudowanej strukturze, ale również w wypadku mniejszych firm, które muszą wydawać znaczne środki na utrzymywanie wewnętrznych działów administracji.
Tu pojawia się druga zaleta: efektywność administracji w przypadku firm wyspecjalizowanych w outsourcingu płac jest bez porównania wyższa. Zatrudniając specjalistów możesz skorzystać z doświadczenia danej firmy i najlepszych wypracowanych przez nią metod. Dzięki temu w znacznym stopniu ograniczasz ryzyko związane np. z wypłynięciem danych osobowych pracowników czy informacji dotyczących wynagrodzeń.
Ponadto gdy zlecasz obsługę wynagrodzeń podmiotowi zewnętrznemu, wówczas kontrole urzędowe przeprowadzane są najczęściej w obecności specjalistów, co - znowu - odciąża Twoją firmę.
Redukcja ryzyka przy outsourcingu płac związana jest także z tym, że zlecając działania specjalistom, zawsze możesz mieć pewność, iż naliczanie odbywać się będzie zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami,, co eliminuje ewentualne kary i odsetki nakładane przez urzędy.
Ostatnią zaletą outsourcingu płac związaną z jakością usług jest terminowość, którą w swoich atutach wymieniają praktycznie wszystkie firmy specjalizujące się w naliczaniu wynagrodzeń.
Czy są jakieś minusy?
Jak widzisz, zalet outsourcingu płac jest naprawdę dużo. Czy zatem istnieją wady takiego rozwiązania?
Podstawowe pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć rozważając zlecenie naliczania płac podmiotowi zewnętrznemu, brzmi: czy mnie na to stać? Outsourcing naliczania płac - prócz tego, że wygodny i efektywny - jak każda inna usługa oczywiście kosztuje. A zatem niekoniecznie musi się opłacać np. małemu, dopiero startującemu przedsiębiorstwu. W pozostałych przypadkach outsourcing płac powinien pozwolić Ci znacznie zredukować koszty naliczania płac.
Należy również rozważyć ryzyko trafienia na firmę niesolidną, która nie wywiąże się z ustalonych umów i terminów. Jest to jednak ryzyko w dużej mierze pomijalne, jeśli postawisz na firmy o sprawdzonej renomie.
Outsourcing płac - czy warto?
Niekiedy pojawiają się głosy krytykujące samą istotę outsourcingu, czyli zlecania podmiotowi zewnętrznemu zadań niezwiązanych z istotą działalności firmy. W tych komentarzach dotyka się kwestii zaburzenia relacji pracodawca-pracownik. Miałoby się to dziać poprzez wprowadzenie ogniwa pośredniego - firmy zewnętrznej, co rzekomo prowadzić by miało do braku poczucia odpowiedzialności za pracowników, którzy ostatecznie, mimo iż pośrednio, pracują na rzecz Twojej - zlecającej naliczanie płac - firmy. Są to jednak głosy póki co odosobnione.
Outsourcing wynagrodzeń opłaca się większości firm i warto skorzystać z tego rozwiązania. Jeśli masz taką możliwość, zgłoś się do nas - payroll360 oferuje pełną i profesjonalną obsługę w zakresie kadr i płac.
Dyskusja
Skomentuj