Umowa o praktykę absolwencką – dla kogo i kiedy?

{[description]} left right

Umowa o praktykę absolwencką – dla kogo i kiedy?

Praktyka absolwencką to rodzaj umowy, który ułatwia absolwentom zdobycie doświadczenia i umiejętności praktycznych potrzebnych na rynku pracy. Regulowana jest przez przepisy Ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.

Umowa o praktykę absolwencką – dla kogo i kiedy?

Praktyka absolwencką to rodzaj umowy, który ułatwia absolwentom zdobycie doświadczenia i umiejętności praktycznych potrzebnych na rynku pracy. Regulowana jest przez przepisy Ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.

Poznaj naszą ofertę

Dla kogo praktyki absolwenckie?

Praktyki absolwenckie są kierowane do osób, które w dniu rozpoczęcia praktyk mają mniej niż 30 lat i ukończyły przynajmniej gimnazjum. Dotyczy również osób, posiadających świadectwo zagraniczne, które jest traktowane jako równorzędne z polskim.

Jak długo trwa umowa praktyk absolwenckich i co z wypowiedzeniem?

Maksymalny czas trwania umowy wynosi 3 miesiące, lecz po tym czasie jest możliwość zawarcia kolejnych umów.

W przypadku praktyk nieodpłatnych nie ma okresu wypowiedzenia (mogą zostać wypowiedziane z dnia na dzień), jeśli zaś chodzi o płatne praktyki to wynosi on 7 dni.

Ile wynosi czas pracy na praktykach i ile wynosi wynagrodzenie?

Zgodnie z przepisami tygodniowy czas pracy praktykanta nie może przekraczać 40 godzin.

W zakresie wynagrodzenia, podmiot zatrudniający ma większą swobodę, ponieważ nie regulują tego przepisy Kodeksu Pracy. Praktyka może być odpłatna lub bezpłatna. Jednakże w przypadku płatnych praktyk wynagrodzenie nie może przekroczyć 5600 zł brutto, czyli dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku.


Data publikacji: 13.07.2021

Podobne artykuły

22.10.2021

Czy PIP zamieni zatrudnienie niepracownicze w umowę o pracę?

Najnowsza propozycja zmiany ustawy zakłada większe możliwości Państwowej Inspekcji Pracy. Między innymi możliwość zmiany umowy zlecenie, samozatrudnienia albo dzieła na umowę o pracę decyzją administracyjną. Dowiedz się...

05.08.2021

Praca sezonowa - uważaj na oszustwa!

Wiele ofert pracy zachęca młodych do rozpoczęcia wakacyjnej pracy. Jak zrobić to dobrze i z korzyścią dla siebie? Przeczytaj artykuł!

18.06.2021

E-umowa o pracę dla rolników, mikroprzedsiębiorców i gospodarstw domowych

Nowe projekty ustawy dotyczące zawierania umów o pracę dla wybranych sektorów! Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

12.02.2021

Newsy: urlop bezpłatny, praca zdalna, rozwiązanie umowy o pracę

Dowiedz kiedy następuje zwolnienie przychodów zleceniobiorcy w ZUS lub też jak wygląda rozwiązanie umowy o pracę z chorującym pracownikiem?

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się