Umowa zlecenie - czy należy w tym wypadku opłacać ZUS?

pixabay.com left right

Umowa zlecenie - czy należy w tym wypadku opłacać ZUS?

Słowo kontrola powoduje, że odczuwasz stres? Trudno się dziwić - często przedsiębiorca nawet nieświadomie może popełnić błąd. Problemy sprawiać może nawet rzecz tak podstawowa jak zatrudnianie pracowników. Umowa zlecenie to wybór wielu osób - jednak jak się okazuje nie zawsze jest to wybór słuszny.

Umowa zlecenie - czy należy w tym wypadku opłacać ZUS?

Słowo kontrola powoduje, że odczuwasz stres? Trudno się dziwić - często przedsiębiorca nawet nieświadomie może popełnić błąd. Problemy sprawiać może nawet rzecz tak podstawowa jak zatrudnianie pracowników. Umowa zlecenie to wybór wielu osób - jednak jak się okazuje nie zawsze jest to wybór słuszny.

Pewnie słyszałeś o tym, że ZUS kontroluje przedsiębiorców i sposób w jaki zatrudniają pracowników? Podstawowym problemem jest dobre rozróżnienie pomiędzy umową o dzieło, a umową zlecenia. Pozory mogą mylić i niejednokrotnie przedsiębiorca, który przekonany był o tym, że wybrał odpowiedni rodzaj umowy, dowiaduje się o potencjalnych problemach w trakcie.

Umowa o dzieło, a umowa zlecenie

Jak uniknąć tego typu problemu? Pamiętaj o tym, że wspomniane umowy różnią się od siebie. W umowie o dzieło liczy się efekt - chcesz zatrudnić kogoś kto wykona określoną pracę, w określonym czasie? Dobrym wyborem będzie dla Ciebie umowa o dzieło. Pamiętając, że liczy się w niej skutek, łatwo możesz zrozumieć różnicę pomiędzy nią a umową zlecenia. Nie możesz jednak zapomnieć, że w niektórych wypadkach zmuszony jesteś zawrzeć umowę o pracę. Więcej o tym możesz przeczytać w naszym artykule.

Składki ZUS pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie

Zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie nie oznacza jednak, że nie musisz płacić żadnych składek ZUS. Wręcz przeciwnie, przepisy jasno pokazują, że w przypadku gdy Twój pracownik zarabia mniej niż tzw. najniższa krajowa, musisz opłacać za niego wszystkie składki, czyli zdrowotną, wypadkową i społeczne. Kiedy nie musisz martwić się o ich opłacanie? Pracownik może być zatrudniony już gdzie indziej. W takim przypadku opłacić musisz tylko składkę zdrowotną, a do nieobowiązkowych należą składki społeczne. Pamiętaj jednak żeby kontrolować to na jakich zasadach jest on zatrudniony i poprosić go o stosowne oświadczenie w tej sprawie. Jeśli tego nie zrobisz, możesz ponieść przykre konsekwencje. Nie musisz się o nie martwić jedynie wtedy, gdy ktoś przejmie za  Ciebie odpowiedzialność przed urzędami.

Outsourcing kadr i płac

Koszty uzyskania przychodu umowa zlecenie

Nie są to jednak jedyne składki i koszta, o których musisz pamiętać. Zatrudniając na umowę zlecenie musisz oczywiście pamiętać o obowiązku zapłaty podatku PIT. To wydaje się być jasne, jednak nie dla wszystkich jasnym jest,  że należy opłacić także składki emerytalne i rentowe oraz zdrowotne. Opłacisz je jednak w mniejszym wymiarze niż osoba zatrudniająca na podstawie umowy o prace.

Niestety, ale czasem łatwo jest popełnić błąd. Odpowiedzialność za nie można wiele kosztować. Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś aby ktoś przejął za Ciebie obowiązki związane z obsługą kadrową skontaktuj się z nami.

Źródła oraz artykuły pomocnicze:

  1. http://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/umowy-zlecenia/717304,Kiedy-zlecenie-a-kiedy-umowa-o-dzielo-PIT-i-skladki-ZUS.html, [dostęp:] 27.06.2016
  2. http://www.polskieradio.pl/42/5107/Artykul/1591995,ZUS-kontroluje-czy-pracujemy-na-umowe-o-dzielo-czy-na-zlecenie, [dostęp:] 27.06.2016
  3. http://kadry.infor.pl/ubezpieczenia-spoleczne/oplacanie-skladek/734168,5,Skladki-ZUS-od-umowy-zlecenia-2016.html, [dostęp:] 27.06.2016
  4. http://poradnik.wfirma.pl/-umowa-zlecenie-a-umowa-o-dzielo,  [dostęp:] 27.06.2016
  5. http://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/umowy-zlecenia/717304,Kiedy-zlecenie-a-kiedy-umowa-o-dzielo-PIT-i-skladki-ZUS.html,  [dostęp:] 27.06.2016
  6. https://www.payroll360.pl/obliczanie-wynagrodzenia, [dostęp:] 27.06.2016

Data publikacji: 08.07.2016

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się