Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor

Zmiany w ustawie dotyczącej ubezpieczeń

Zmiany w ustawie dotyczącej ubezpieczeń

Zmiany w ustawie dotyczącej ubezpieczeń

Dowiedz się jakie zmiany czekają nas od stycznia 2022 w kwestii ubezpieczeń! Jakie zasiłki zostaną skrócone, jak będzie wyglądać wypłata emerytury i renty i czy możesz na tym stracić?

Poznaj naszą ofertę

Skrócenie zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa będzie obecnie przysługiwał w zmienionej formie:

„za  okres  niezdolności  do  pracy  lub  niemożności  wykonywania  pracy  z  przyczyn  określonych  w  art.  6  ust.  2  przypadający  po  ustaniu  tytułu  ubezpieczenia  chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy, o której mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2, oraz spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży”

Zmiana jest znacząca, bo skrócono ten okres z 182 dni do 91 dni. Nie podano również ilości dni dotyczącej ciąży czy spowodowanej gruźlicą. 

Wyliczanie okresu zasiłkowego dla okresów niezdolności do pracy

Obecnie do okresu zasiłkowego wliczany jest okres poprzedniej niezdolności do pracy, który był spowodowany tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Po zmianach proponowanych w ustawie “Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy  nie  przekraczała  60  dni.  Do  okresu  zasiłkowego  nie  wlicza  się  okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.”

Co to oznacza w praktyce? Do obliczania okresu zasiłkowego nie będzie mieć znaczenia choroba, na którą choruje pracownik. Każdy okres niezdolności do pracy, nieobejmujący ciąży i okresy niezdolności z przerwami nie dłuższymi niż 60 dni będą zaliczały się do jednego okresu zasiłkowego. 

Większy zasiłek za pobyt w szpitalu

Zasiłek chorobowy przysługujący za pobyt w szpitalu do tej pory wynosił 70% podstawy wymiaru zasiłku. W związku ze zmianą zasiłek za pobyt w szpitalu będzie wynosił 80%, nie będzie obejmował okresu ciąży oraz czasu, gdy pracownik zachowuje wynagrodzenie chorobowe.

Inne terminy wypłat zasiłków

Wraz ze zmianą ustawy może wydłużyć się czas na wypłatę zasiłku przez płatników i ZUS do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Wypłata będzie uiszczona “na bieżąco  po  stwierdzeniu  uprawnień (..), nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do zasiłku”.

Obecnie wypłata zasiłków musi być dokonana nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów. 

Ubezpieczenie społeczne dla wspólników spółek

Wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. po zmianach w ustawie będą podlegali ubezpieczeniom społecznym, z dniem wpisania spółki do KRS lub zdobycia udziałów w spółce. Ubezpieczenie będzie obowiązywało na okres działania spółki do czasu jej wykreślenia w KRS lub do czasu posiadania udziałów. 

Dobrowolne ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców

Płatnik musi złożyć w ZUS zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia, w tym chorobowego, aby zostać zapisanym. Ta sama sytuacja odnosi się do  wyrejestrowania, gdzie również potrzebne jest złożenie wniosku.

Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2022. W konsekwencji od dnia przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego do momentu złożenia wniosku o wyrejestrowanie składki z tego tytułu będą należne i dochodzone przymusowo. 

Zapis taki umożliwi staranie się o świadczenia z tytułu ubezpieczenia chorobowego nawet w przypadku opłacania składek po terminie. Jednak należy pamiętać, że w pierwszej kolejności zaległości muszą być uregulowane, aby otrzymać zasiłek.

Utrata zatrudnienia w trakcie ciąży

Kobiety będące w ciąży, które utracą zatrudnienie z powodu śmierci pracodawcy lub z powodu upadłości, bądź likwidacji firmy, od 1 stycznia 2022 do dnia porodu będą mogły uzyskać świadczenie w wysokości zasiłku macierzyńskiego. 

Egzekucja należnych składek

Płatnicy składek po wejście w życie ustawy, organ rentowy będzie potrącał nieopłacone składki i odsetki za zwłokę z wypłacanych świadczeń.

Zgłaszanie wypadków zrównanych z wypadkiem przy pracy

Przedsiębiorcy zgłaszający więc niż 10 osób do ubezpieczenia wypadkowego, będą musieli wykazywać wypadki zrównane z wypadkiem w pracy, w ZUS IWA. Może wiązać się to z ponoszonym przez pracodawców kosztem składki na ubezpieczenie wypadkowe. 

Obowiązkowy profil PUE ZUS dla płatników składek 

Zmiany w ustawie odnoszą się także do płatników składek, zatrudniających do 5 osób. Od 1 stycznia 2023 r. będą mieli obowiązek założyć profil na platformie PUE ZUS. Jeśli profil nie zostanie założony do 30 grudnia 2022, to organ zrobi to za płatnika do 31 stycznia 2023. 

Ustawa, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2022, przyniesie wiele zmian. Jeśli jesteś pracodawcą i potrzebujesz pomocy w uporządkowaniu wiedzy i zastosowaniu jej w praktyce. Sprawdź usługę payroll dotyczącą usług outsourcingu kadr i płac! 

Dowiedz się więcej!

Data publikacji 24.08.2021

Podobne w kategorii

Kadry i płace w chmurze

Czy przeniesienie kadr i płac do chmury jest korzystne? Czy obniży koszty prowadzenia tego działu w firmie? Jakie korzyści i wady posiada to rozwiązanie? Dowiedz się więcej!

Kadry - definicja i zadania działu kadr

Kadry pracownicze w przedsiębiorstwie są niezwykle istotnym elementem, który wpływa na jego ostateczny sukces biznesowy. Zarządzanie kadrą jest ważnym aspektem przedsiębiorstwa, ponieważ bez dobrze zorganizowanej i...

Administracja kadr - czym jest?

Czym jest administracja kadr? Jakie obowiązki pełni kadrowa? Czym zajmują się działy kadr i dlaczego niektóre firmy decydują się na outsourcing?

Kadry i płace - zadania działu kadr

Dowiedz się, czym zajmuje się dział kadr i płac, jakie są zadania i obowiązki? Czy jest odpowiedzialny za motywację pracowników? Przeczytaj teraz!

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Poznaj ofertę payroll360 Logowanie do Portalu pracowniczego Zapraszamy do kontaktu