Praca podczas upałów

{[description]} left right

Praca podczas upałów

Dowiedz się, jakie masz obowiązki jako pracodawca podczas upałów. Co musisz zapewnić pracownikom, by byli bezpieczni?

Praca podczas upałów

Dowiedz się, jakie masz obowiązki jako pracodawca podczas upałów. Co musisz zapewnić pracownikom, by byli bezpieczni?

Poznaj naszą ofertę

Napoje i klimatyzacja

Pracodawca podczas upałów ma obowiązek zapewnić pracownikom zimne napoje w ilości, która zaspokoi potrzeby pracowników, w zależności od temperatury na zewnątrz:

  • przy 28 °C na stanowiskach biurowych
  • przy 25 °C przy pracy na zewnątrz 

W zakresie dodatkowych obowiązków jest stosowanie w pomieszczeniach klimatyzacji lub urządzeń wentylacyjnych. Warto pamiętać o ich regularnej konserwacji i czyszczeniu. Po stronie pracodawcy pozostaje również dbanie o przyciemnienie okien w budynku. 

Czas pracy w upałach

Jeśli Twoi pracownicy pracują dłużej niż 8 godzin, masz możliwość skrócenia im czasu pracy lub zmienienia godzin pracy. Zapewnij im dodatkowe przerwy, gdyż praca w upale obniża ich efektywność, ale jest większe ryzyko popełnienia błędu. Dodatkowo przygotuj miejsce zacienione, gdzie będą mogli odpocząć w trakcie pracy. 

Odzież chroniącą przed UV

Dodatkowym obowiązkiem pracodawców jest zapewnienie pracownikom pracującym na zewnątrz przewiewne ubrania, chroniące przed UV, jak i nakrycia głowy. Warto podkreślić, że pracodawca musi uwzględnić, aby odzież była komfortowa. Przykładem jest odzież z mieszanki bawełny i poliestru czy włókna bio-celulozowego

Czy pracownik może przerwać pracę w upale?

Tak według ustawy, pracownik może przerwać pracę w upale. Dzieje się to wtedy, gdy pracownik uważa, że praca w takich warunkach może zagrażać jego bezpieczeństwu lub  może spowodować negatywne skutki zdrowotne.


Data publikacji: 22.07.2021

Podobne artykuły

24.08.2021

Zmiany w ustawie dotyczącej ubezpieczeń

Dowiedz się jakie zmiany czekają nas od stycznia 2022 w kwestii ubezpieczeń! Jakie zasiłki zostaną skrócone, jak będzie wyglądać wypłata emerytury i renty i czy możesz na tym stracić?

27.01.2021

Termin wdrożenia PPK

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to jest i do czego ma służyć ten program?

27.01.2021

Pasek płacowy (pasek wynagrodzeń)

Różnice pomiędzy wynagrodzeniem brutto a wynagrodzeniem netto, które wpływa na konto pracownika, mogą być z jego perspektywy znaczące. Różnice te uzależnione są od potrąceń, jakich dokonuje się z wynagrodzenia. Wszelkie...

27.01.2021

Nadgodziny

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się czy pracodawca może kazać Ci pracować nadliczbowo, jakie wynagrodzenie Ci przysługuje oraz czy za pracę możesz dostać wolne?

Kontakt z naszymi specjalistami

Dyskusja

Skomentuj
Zamknij

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu
Logowanie do Portalu pracowniczego

Od 25 maja 2018 r. wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe, zobowiązane są do stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie ogólne o ochronie danych, zwane dalej: RODO). Ponieważ bezpieczeństwo Pani/Pana danych osobowych jest dla nas priorytetem, zaktualizowaliśmy nasze zapisy o ochronie danych osobowych w celu dostosowania ich do RODO, aby móc w pełni chronić prywatność naszych klientów, wykorzystywać ich dane wyłącznie we właściwy sposób oraz zapewnić im możliwość dalszego korzystania z naszych usług na takich samych zasadach jak dotychczas. Szczegółowe informacje na temat sposobu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o prawach z tym związanych znajdzie Pani/Pan w naszej Polityce prywatności.

Zgadzam się